Kino na hranici sedmnáctý ročník mezinárodní filmové přehlídky se letos uskuteční ve dnech 28. dubna až 3. května po obou březích řeky Olše v Českém Těšíně a Cieszyně.

„Pro návštěvníky je připraveno přes sto filmů rozmanitých žánrů a druhů, filmy starší, nové i ty nejnovější. Kvalitní novinky, které v uplynulém roce vznikly v České republice, Polsku a na Slovensku, budou letos tvořit skoro polovinu nabízených titulů.

Diváci se tak mohou těšit například na oceňovanou Cestu ven Petra Václava či režijní debut Miroslava Krobota Díra u Hanušovic, polské drama Město 44 Jana Komasy či tragikomedii Obyvatel Jerzyho Stuhra.

Ze slovenských novinek by si diváci neměli nechat ujít dokumentární snímek Dana Dangla a Lukáše Zednikoviče 38, který přibližuje životní příběh slovenského hokejového hráče Pavola Demitry," zvou pořadatelé na festival.

Novinky

„Z novinek v letošním roce posilujeme ukrajinský a maďarský element o několik aktuálních filmů, ale hlavní novinky budou samozřejmě nové sekce a nové filmy, které už tradičně vybíráme na základě kvality. Naši diváci se tedy nemusejí komplikovaně pídit po tom, který film stojí skutečně za to a kde si ho mají najít. U nás v Kině na hranici dostanou přehledně seřazený výběr toho nejlepšího během šesti dnů přehlídky v jednom městě a šesti promítacích místech," láká k návštěvě přehlídky dramaturg a programový ředitel Kina na hranici v jednom Martin Novosad.

Atraktivní hosté

Z atraktivních hostů, kteří doprovodí letošní program a budou s návštěvníky diskutovat po projekcích svých filmů, je třeba zmínit legendu slovenské režie Stanislava Párnického.

„Toho doprovodí jeden z jeho bývalých studentů a dnes už také slavný tvůrce Martin Šulík. Dále pak ze Slovenska dorazí i herečka Emília Vášáryová a z české strany doprovodí svou výběrovou retrospektivu herec Boleslav Polívka," vyjmenovává další vzácné hosty letošního Kina na hranici Martin Novosad.

Z polských hostů je vhodné upozornit na herečku Katarzynu Figuru, která bude hostem letošní přehlídky.

„A pochopitelně ke každému novému českému, polskému či slovenskému filmu očekáváme spoustu dalších herců a filmových tvůrců, takže je třeba sledovat naše webové stránky a facebook, kde týdně přibývají aktuální informace o programu i hostech či doprovodných akcích," dodává Martin Novosad.

Hudební produkce

Samozřejmě ani letos nezůstane nabídka Kina na hranici jen u filmů. Milovníci umění všeho druhu mohou po filmech zamířit do hudebního klubu, který je situován v prostorách Zámeckého návrší v polském Těšíně, kde se na pódiu vystřídají například česká indiepopová kapela Ille, kultovní Tata Bojs, slovenští Billy Barman nebo polští The Abstinents.

Po skončení koncertů pak dýdžejové pozvou k účasti na after party. Unavené oči si zase mohou odpočinout a pokochat se na doprovodných výstavách. Promítat se bude na šesti místech, z nichž jedno se nachází pod širou oblohou.

Mimořádně oblíbené venkovní projekce se budou konat na Zámeckém návrší v těsné blízkosti Piastovské věže.