Před soud má jít muž z Karvinska, který byl v roce 2007 zodpovědný za opravu komínových těles Jurkovičovy chaty. O podání obžaloby rozhodne státní zástupce Jiří Sachr v nejbližších dnech.

„Vyšetřování trvající od jara roku 2014, kdy chatu Libušín postihl požár, dospělo ke konci. Během vyšetřování kriminalisté zjistili, že požár nebyl dílem žháře a také, že příčinou požáru nebyla závada na elektroinstalaci,“ uvedl policejní mluvčí Vladislav Malcharczik.

Policejní komisař ukončil vyšetřování poté, co si spis prostudovali všichni zúčastnění. „Poté spis s návrhem na podání obžaloby předal státnímu zástupci,“ řekl Malcharczik.

Dlužno dodat, že návrh na obžalobu už od policistů na státní zastupitelství směřoval jednou v roce 2016. Komisař z obecného ohrožení z nedbalosti obvinil tehdy padesátiletého muže z Karvinska. Šlo o pracovníka, který byl odpovědný za opravu komínových těles na Libušíně, která se uskutečnila už v roce 2007.

Právě těleso komína určili vyšetřovatelé požáru a kriminalisté jako místo, kde začalo v noci na 3. března 2014 hořet. Mohutný požár pak chatu Libušín zcela zničil.

Okresní soud ve Vsetíně se ale nakonec v roce 2016 případem nezabýval. V neveřejném jednání se rozhodl vrátit kauzu zpět státnímu zástupci. Jeho následné stížnosti poté nevyhověl Krajský soud v Olomouci. Soud například požadoval zpracování znaleckého posudku týkajícího se příčiny požáru.

Podle státního zástupce Jiřího Sachra oproti roku 2016 nedošlo k žádné změně důkazní situace. Obžalobě bude, stejně jako před třemi lety, čelit opravář komínů z Karvinska.

„Jedná se o toho samého člověka. V nejbližších dnech rozhodnu s tím, že podám obžalobu. Důkazní situace je stejná,“ řekl ve středu 12. května Deníku Jiří Sachr.

Státní zastupitelství rozhoduje o novém podání obžaloby v době, kdy na Pustevnách už téměř stojní nový Libušín. O obnově památky nedlouho po ničivém požáru Valašské muzeum v přírodě, které má památku ve správě.

Stavební část Libušína bude hotová do konce letošního října, poté bude třeba chatu vybavit nábytkem a instalovat gastro zařízení. Otevření obnoveného Libušína se předpokládá na jaře příštího roku – šest let po ničivém požáru.