Podle informací Deníku byla ošetřovatelka v kontaktu s jedenácti kolegy a třiceti seniory. 

Vítkovice Heavy Machinery. Ilustrační foto.
Vítkovice Heavy Machinery propustí 350 lidí, výrobu ale obnovuje

Všichni jsou nyní v karanténě, další zaměstnanci či klienti by měli být mimo ohrožení nákazy. „Těmto asi čtyřiceti lidem jsou nyní prováděny stěry a výsledky budeme mít buďto před půlnocí nebo ve středu ráno,“ řekl Deníku ředitel domova Iris Michal Mariánek, podle něhož mohlo dojít jen k naprosto minimálnímu kontaktu těchto lidí se zaměstnanci či klienty z dalších oddělení.

Iris nyní poskytuje služby 104 klientům.

„Už nejméně dva až tři týdny máme zrušeny všechny společné aktivity a odděleny naše úseky. V tuto chvíli proto není důvod dělat testy všem lidem v domově. Příznaky nikdo nemá, od 16. března měříme dvakrát denně teplotu všem lidem,“ popsal opatření Mariánek s tím, že ona nakažená ošetřovatelka volala v sobotu z domu s tím, že se necítí dobře.

„No a takto to nakonec bohužel dopadlo,“ konstatoval Mariánek, který se o pozitivním nálezu dozvěděl v pondělí v podvečer.

PERSONÁLNÍ PROBLÉM

Domov Iris nyní čeká na výsledky testů, a podle počtu případných nakažených přijme další opatření.

„Bude rozhodující, kolik zaměstnanců nám bude chybět a také kolik klientů bude nemocných. Už v pondělí večer jsme přistoupili v souladu s krizovým scénářem na nejúspornější režim provozu, co se týče zajištění chodu personálem,“ vysvětlil Mariánek, jenž nevylučuje, že v případě černějšího scénáře bude muset požádat o personální posílení domova. 

Policisté v posledních dnech chytili několik silničních pirátů.
V době pandemie na silnicích anarchie? Kde že! Policisté měří a loví pořád

Průběžně je v kontaktu s městem, coby zřizovatelem domova, s Moravskoslezským krajem i krajskou hygienickou stanicí. 

Koronavirus se v kraji domovům pro seniory dosud vyhýbal. Smutnou zprávu oznámil v úterý ráno na svém twitteru primátor Ostravy Tomáš Macura. 

Twitter Tomáš Macura 31. března.Zdroj: twitter.com/Tomáš Macura

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník