Od počátku pandemie v regionu onemocnělo 5176 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Za středu v celé České republice přibylo 316 nových případů. U nás v kraji 35. V každém okrese jsme zaznamenali nárůst. Dokonce je po dlouhých 14 dnech i jeden nový případ v okrese Bruntál. Celkově ale klesá incidence za posledních 14 dní. Klidná je situace v nemocnicích," komentoval vývoj epidemie Vondrák.

Ze zveřejněných dat vyplývá, že nejvíce nemocných, devět, přibylo na Opavsku. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku přibylo po osmi. Na Novojičínsku je pět nových pacientů s covidem-19, v Ostravě čtyři a na Bruntálsku je jeden nový nakažený.

Z údajů chytré karantény vyplývá, že v regionu je aktuálně 644 nemocných, 4443 lidí se z nemoci vyléčilo a 89 jich s covidem-19 zemřelo. Data a údaje o nemocných se dlouhodobě z různých zdrojů liší kvůli odlišnému způsobu zpracování údajů.

Statistika ministerstva zdravotnictví například v regionu k dnešku udává 5188 nemocných od počátku pandemie. Krajská hygienická stanice Ostrava eviduje 4833 nakažených.

Hygienici v Moravskoslezském kraji minulý týden v pátek zmírnili mimořádná opatření přijatá v druhé polovině července. V celém kraji se nyní mohou konat venkovní akce s počtem návštěvníků do 1000 lidí a vnitřní s 500 návštěvníky. Roušky jsou povinné jen ve zdravotnických zařízeních. Přísnější pravidla platí pro Frýdecko-Místecko, kde jsou například roušky povinné i v prostředcích hromadné dopravy.

Situace se výrazně zklidnila v posledních týdnech na Karvinsku, kde v minulosti vzniklo ohnisko v souvislosti s doly OKD. Havířovská radnice v pátek oznámila, že částečně obnovila návštěvy ve svém domově seniorů, v němž se také objevila nákaza. Lidé mohou své blízké v tomto domově navštěvovat zatím jednou týdně, vždy ve čtvrtek od 13:30 do 15:30. Návštěvy od středy v omezené míře povoluje i Městská nemocnice Ostrava.

V dolech OKD na Karvinsku se už zase těží. Práce vedení firmy obnovilo v pátek. V pondělí začalo preventivní testování všech zaměstnanců. Všichni budou testováni každé dva týdny.

Naopak se objevilo nové ohnisko nákazy ve Velkých Hošticích na Opavsku. Koronavirus se rozšířil na oslavě narozenin. Onemocněli představitelé obce. Ostatní úředníci či zaměstnanci jsou až na výjimky v karanténě. Úřad je uzavřen. Celkem se v obci z tohoto ohniska nakazilo 22 lidí.