Město Krnov intenzivně pracuje na projektu revitalizace Karnoly. „Projektanti zpracovávají dokumentaci jak stavební části, tak interiérů. Zároveň jednají s pracovníky památkové péče, kteří mají pochopitelně vysoké nároky, protože se jedná památku s nejvyšším stupněm ochrany,“ uvedl krnovský místostarosta Jan Krkoška, který je současně náměstkem hejtmana.

O tom, zda městu zůstane celá evropská dotace, která mu byla na revitalizaci Karnoly přidělena ještě před požárem, rozhodne na základě předložených dokumentů ministerstvo pro místní rozvoj. „Podali jsme žádost o změnu účelu této individuální dotace, abychom finanční prostředky mohli použít na záchranné a restaurátorské práce po požáru,“ dodal Michal Skalka z krnovského odboru strategického rozvoje.

Krajští zastupitelé minulý týden schválili deset milionů korun na obnovu této národní kulturní památky. Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu na obnovu památek nadregionálního významu uvolnil celkem 25 milionů korun, protože kromě Karnoly podpořil také vilu Augusta Hückela v Novém Jičíně, obnovu fresek v zámecké kapli v Kravařích i práce na kunínském zámku nebo v koksárenské baterii v Dolních Vítkovicích.

„Letos půjde na obnovu památek rekordní suma,“ komentoval to krajský náměstek pro kulturu Lukáš Curylo a dodal, že tyto peníze byly schváleny mimo obvyklé dotační programy.