Úkolem tohoto komanda je pomoct firmám, které se dostanou do problémů při ukončení těžby v OKD.

Těžaři mohou spoléhat na speciální sociální program. Daleko horší problém čeká dodavatelské firmy, které jsou ekonomicky závislé na zakázkách pro OKD.

Je kompletně oplocené.
Ostrava chce méně aut v centru. V provozu už je i parkoviště na Černém potoku

„Ať už jde o paní, která v OKD v trafice prodávala noviny, nebo o velké dodavatele se stovkami zaměstnanců, pro ty stát žádný ucelený program nemá. Ani ho nechystá, prý to není jejich věc. Tak proto jsme my vytvořili komando OKD,“ představil moravskoslezské komando OKD náměstek hejtmana Jakub Unucka.

První úkol nového komanda

Prvním úkolem nového komanda je sbírat data, kolika lidí se útlum OKD vlastně týká. V tuto chvíli už vytipované firmy v regionu dostávají dotazníky s žádostí o vyplnění. Dotazník se ptá, kolika zaměstnanců se dotkne útlum OKD a co pro postižené firmy může udělat kraj. Partnery komanda OKD jsou profesní organizace Hospodářská komora a Svaz průmyslu ČR. Dále pak Úřad práce a Moravskoslezský pakt zaměstnanosti.

První fárání hornických učňů do podzemí Dolu ČSM. Doly jsou aktuálně v útlumu.Zdroj: David Gorgol

Pět tisíc pracovních míst?

Kde se vzal odhad pěti tisíc pracovních míst? „Když si vezmeme, kolik firem s OKD obchoduje, můžeme z jejich výsledovek odhadnout, že je čeká propad příjmů v celkové hodnotě dvě miliardy korun, které dnes vynakládají na mzdy. Když to podělím průměrnou mzdou, vyjde mi čtyři až pět tisíc lidí,“ uvedl první náměstek hejtmana pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka. Průzkum ukáže, zda firmy dokáží výpadek příjmů z OKD nahradit jinými zakázkami nebo dojde k masivnímu propouštění.

Tento e-mail přišel čtenáři Deníku.
Pozor na nové podvodné e-maily! Vypadají jako od České pošty a chtějí doplatek

Dvě století s uhlím

Task force OKD firmám po ukončením těžby uhlí pomůže, aby v regionu zůstaly a dál dávaly lidem práci.

„Nemůže nám být jedno, z čeho bude žít těch několik tisíc lidí, až u nás po skoro dvou stech letech skončí těžba uhlí. Nemůžeme je nechat ve štychu. Je důležité, aby nezanikly firmy, které dávají zaměstnání. Proto jsme převzali iniciativu,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka s tím, že kraj navrhne přímou finanční pomoc státu na vypláceném odchodném zaměstnancům. Hrozí, že se firmy kvůli jednorázovému a povinnému výdaji odchodného ocitnou v platební neschopnosti.

Těrlická přehrada - výstavba: 1955-1964.
Nové Heřminovy v přípravě. Podívejte se zatím na ostatní přehrady v kraji

Další fází je koordinace veřejných investic státních organizací typu DIAMO, ŘSD, SFDI, ČEPRO nebo ČEZ tak, aby se na nich podílely firmy postižené útlumem OKD. „Chceme, aby stát tyto firmy a jejich zaměstnance zapojil do připravovaných velkých veřejných zakázek v Moravskoslezském kraji a aby zakázky typu budování železnice, stavby dálnice vypsal rychle,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jakub Unucka.