Dva volební průzkumy, stejné pořadí na prvních čtyřech místech, pak se ale výsledky krajských preferencí voličů liší. A jak by vsoučasné době dopadly krajské volby v našem regionu?

Podle nich se na první pozici stále drží ČSSD, za ní je KSČM, hnutí ANO a KDU-ČSL. Podle obou průzkumů by hranici pěti procent překročila ještě ODS, u Sanepu ale navíc Nezávislí s 6,9 procenta hlasů a u Phoenix research STAN+Ostravak s 5,2 procenta hlasů.

Obě tyto uskupení ale figurují pouze v jednom z průzkumů.

Podle jednatele a ředitele společnosti Sanep Oldřicha Zajíce je to dáno tím, že se ještě neví, které politické subjekty budou nakonec v podzimních krajských volbách kandidovat.

„V tuto chvíli je každý průzkum pouze orientační. Záleží na velké řadě faktorů, které jej ovlivňují. Teď navíc ještě neexistují oficiální seznamy kandidujících stran. To znamená, že jsme při průzkumech začínali se stranami, které kandidovaly v posledních krajských volbách, a postupně přidáváme nové strany," vysvětlil Oldřich Zajíc důvod, proč se do jejich průzkumu prozatím STAN+Ostravak nedostal.

Právě toto uskupení by měl do voleb vést vysokoškolský pedagog a výzkumný pracovník Petr Jančík. Proti němu nastoupí za hnutí ANO rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák, za ODS místostarosta Klimkovic Jakub Unucka, který věří, že občanští demokraté překonají hranici deseti procent hlasů, lidovce povede ředitel Charity České republiky Lukáš Curylo.

Pozici lídra před stranickými kolegy potvrdil i současný náměstek hejtmana Josef Babka (KSČM). Své dlouhodobé umístění na druhé pozici okomentoval tím, že KSČM nabízí voličům stabilní politické zázemí levicové politické strany.

Nezávislí, kteří chybějí v průzkumu agentury Phoenix research, mají na prvním místě své kandidátky krajskou zastupitelku a mariánskohorskou starostku Lianu Janáčkovou, která chce se svou stranou dále pracovat pro kraj.

„Myslím si, že jsme přispěli k tomu, jakým způsobem kraj funguje. Byť jsme v opozici, tvrdím, že jsme konstruktivní opozicí," uvedla Liana Janáčková. Sociální demokraty povede současný hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. Jedničkou kandidátky se stal po primárních volbách na konci dubna.