Novomanželé si pro svůj velký den místo limuzíny zvolili projížďku po Cvilíně pořádně vysokým velkotraktorem. Krnovští běžci, kteří si říkají schodaři, připravili pro veřejnost velkolepou celodenní akci Cvilínské schody. Přilákali na Cvilín kromě aktivních běžců také zástupy sportovních fanoušků a rodiny s dětmi, pro které připravilo bohatý program Středisko volného času SVČ Krnov.

Cvilín už dávno není jen vyhledávaným poutním místem pro katolíky. Kromě zbožných poutníků ke kostelu míří také sportovci, kteří se potřebují udržovat kondici. Krnovští trenéři totiž už dávno objevili co obnáší vyběhnout všech 222 schodů, které vedou ke cvilínskému kostelu ve stínu staré aleje. Každý, kdo cvilínské schody vyběhl v mládí, je zvědavý, zda si s nimi poradí také jako veterán. Kromě těchto sportovců – běžců se na Cvilíně setkávají také turisté, cyklisté, pejskaři, výletníci s dětmi, nebo gurmáni, kteří se doslechli o specialitách zdejší restaurace.

Není divu, že v roce 2018 bylo poutní místo Cvilín vyhlášeno národní kulturní památkou. Ocitlo se na seznamu společně s takovými památkami, jak je Hostýn nebo Svatý Kopeček u Olomouce.