Kvalita vody se zjišťuje laboratorními rozbory odebraných vzorků vod. Na Novojičínsku to zatím vypadá dobře. Nádrž Kacabaja nedaleko Hodslavic a také areál HEI Parku v Tošovicích mají vyhovující kvalitu vody na koupání.

Také voda ve vodní nádrži Větřkovice u Kopřivnice je bezpečná pro zdraví a zdravotních obtíží se nemusí bát ani návštěvníci nádrže Údolí mladých u Bílovce.

Přehradní nádrž Čerťák u Nového Jičína zůstává i letos vypuštěná.

V průběhu června zahájili pracovníci KHS MSK rovněž kontroly v areálech letních koupališť. „V rámci kontrol plnění povinností provozovatelů těchto provozů jsou odebírány vzorky vody z bazénů k ověření kvality vody. Zatím nebyly v rámci kontrol zjištěny závady,“ konstatují pracovníci Krajské hygienické stanice Ostrava.

O uplynulém víkendu byl zahájen zkušební provoz biotopu, neboli přírodního koupaliště ve Studénce.

Od příštího týdne bude možné vývoj kvality vody v této nádrži sledovat i na webových stránkách Krajské hygienické stanice.

Horší situace jako na Novojičínsku je v nádržích v okolí, které lidé z Novojičínska také navštěvují. Nádrž Brušperk je stále nutné považovat za rizikovou s ohledem na potvrzenou přítomnost cerkárií ve vodě v minulých koupacích sezónách.

Podobně je na tom i Žermanická přehrada. V těchto případech by měli lidé měli věnovat pozornost informacím KHS MSK. Provedené hydrobiologické analýzy ukazují, že sinice v současné době dominují u hráze a postupují dál po přehradě směrem proti vodě až k přítoku. V následujících dnech odborníci předpokládají jejich masivní rozvoj v celé nádrži.

Na všech sledovaných koupacích místech jsou rovněž k dispozici informační tabule, na kterých lze najít všeobecné informace o jednotlivých nádržích včetně hodnocení kvality vody. Modrý usměvavý smajlík značí vodu vhodnou ke koupání.

Druhý v sestupném pořadí je zelený smajlík, kterého se lidé také nemusí bát, protože odkazuje k vodě vhodné ke koupání, ale se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi.

Zhoršenou jakost vody ukazuje oranžový smajlík, a při červené barvě už je voda nevhodná ke koupání. Černý je varováním, voda s takovýmto označením ukazuje vodu nebezpečnou ke koupání.

HANA VÍTKOVÁ