Díky nově vybudovanému pracovišti by se měl zkrátit čas vyšetření i celého diagnostického procesu. Na jednom místě jsou tu totiž soustředěny cévní a kardiologická ambulance včetně centra pro hypertenzi, které zajišťuje ambulantní péči o pacienty s těžko zvladatelným vysokým tlakem. Lékaři sem přesunuli i všechnu potřebnou přístrojovou techniku.

„Zatímco dříve byli pacienti na každé vyšetření objednáváni zvlášť, nyní provedeme na jednom místě a během jedné návštěvy více potřebných vyšetření,“ uvedl primář kardiovaskulárního oddělení Miroslav Homza s tím, že v novém stacionáři se zdravotníci budou věnovat pacientům, u nichž není nezbytná hospitalizace a jejichž potíže lze řešit ambulantně ve zkráceném režimu.

„Jde například o lidi, kteří potřebují infuzní terapii. Aby kvůli tomu nemuseli ležet v nemocnici, mohou na infuze docházet do stacionáře. Podobné je to u invazivní diagnostiky nebo léčby onemocnění srdečních tepen či poruch srdečního rytmu. I v těchto případech není třeba, aby byli pacienti kvůli diagnostice hospitalizováni, ve stacionáři stráví několik hodin a mohou jít domů,“ vysvětlil primář. Dodal, že průběh diagnostiky i vyšetření pacientů v ambulantním traktu usnadní i nový vyvolávací a informační systém. Lidé čekající na vyšetření budou moci na televizní obrazovce sledovat vzdělávací programy, které je seznámí s charakterem chorob a s tím, jak k nim přistupovat.

Nemocnice do vybudování nového ambulantního traktu a stacionáře investovala osm milionů korun. Kardiologické oddělení má ještě letos v plánu přestavbu jednotky intenzivní péče a do budoucna počítá i s otevřením nové angiolinky. Podle statistických údajů způsobují více než polovinu všech úmrtí v České republice kardiovaskulární choroby, obdobná je situace i v Moravskoslezském kraji.

„V naší fakultní nemocnici je měsíčně léčeno zhruba 370 pacientů s kardiovaskulárními obtížemi,“ konstatoval primář s tím, že se počet lidí hospitalizovaných na kardiovaskulárním oddělení každoročně zvyšuje. Doba, kterou lidé stráví v nemocnici, se přitom zkracuje v současné době je v průměru kratší než čtyři dny. Zároveň přibývá ambulantně ošetřených pacientů.