Legendární a unikátní exponát si Hornické muzeum Landek zapůjčilo od báňských záchranářů z Ostravy-Radvanic. Dálkově ovládaná miniponorka je totiž majetkem Hlavní báňské záchranné stanice Ostrava (HBZS). 

„Miniponorku máme v muzeu od začátku srpna a návštěvníci ji mohou vidět do 10. září, kdy končí akce FAJRONT!!!, jak jsme 27. setkání hornických měst a obcí nazvali. Máme ale se záchranáři domluvu, že pokud by potřebovala vyplout do akce, hned ji předáme,“ vysvětluje ředitel muzea Ján Hlobil.

Hledání obětí

Čtyřiatřicetikilová miniponorka americké provenience měla svou premiéru na orlické přehradě, kde v roce 1995 došlo k nálezu lidských ostatků v sudech. S vyšetřováním na místě pomáhali potápěči, technici, lékaři a mechanici z HBZS.

Vyšetřování se účastnil i Dalibor Tekiela, dlouholetý profesionální potápěč HBZS, který stejně jako jeho kolegové tehdy moc dobře věděl, co vlastně v hlubinách přehrady Orlík hledají.

„Vyšetřovatelé nás tehdy netlačili, že něco musíme najít. Spoléhali ale na to, že to dokážeme,“ popisoval Tekiela, který nalezl sud a pletivo s lidskými ostatky. Ohledávání dna muselo probíhat opatrně, aby se nevířilo bahno. Díky nálezu se poté pět členů gangu orlických vrahů objevilo před soudem.

Devadesátky: Orlické vraždy

Monitoring v Hranické propasti

Kromě vyšetřování takzvaných Orlických vražd miniponorka pomáhala i při monitoringu života v kališti mezi Karvinou a Ostravou nebo se účastnila průzkumu v Hranické propasti. Samotný pohyb ponorky zajišťuje několik motorů, které ji mohou dostat až do hloubky 304 metrů pod hladinou. Ovládají ji záchranáři nad hladinou přes speciální kabel.

Součástí Expozice báňského záchranářství na Landeku jsou i další zajímavé přístroje, které bývaly součástí každé záchranné jednotky.

„Expozice je rozdělená na dvě oddělení. V prvním lze vidět potápěčskou, lezeckou a osvětlovací techniku, kterou měli záchranáři k dispozici. V podsklepí se pak nachází záchranářská základna, která musela být součástí každé šachty,“ dodal ředitel muzea Ján Hlobil.

Součástí výstavy Báňských záchranářů je i dýmnice, kde se záchranáři psychicky a fyzicky testovali, zda jsou v kondici pro tuto práci.

OHLÉDNUTÍ ZA ORLICKÝMI VRAHY
(*pro zvětšení na obrázek klikněte)

Orlické vraždy - grafika