Tradiční výstava ledových soch se na Pustevnách koná už po čtyřiadvacáté. Letos zvolili organizátoři jako téma biblický příběh Noemova archa.

„Kromě velké lodi, která je napříč celým velkým stanem, uvidí naši návštěvníci zvířata v párech a rodinu Noeho. Zvířata jsme volili z celého světa. Takže kromě lvů nebo žiraf je tady i například více než třímetrový slon nebo beskydský medvěd,“ uvedl Petr Lessy, ředitel areálu na Pustevnách.

Ve druhém – horním – stanu, si pak návštěvníci mohou prohlédnout krásy podmořského světa. Nechybí například ryby, chobotnice nebo lachtani.

Na výrobě více než 25 soch pracovalo od uplynulé soboty sedm řezbářů z Česka a Slovenska. Spotřebovali více než 40 tun ledu. „Celkově tady máme 925 kostek ledu. Na Pustevny je dovezly dva kamiony a jedno velké nákladní vozidlo,“ dodal ředitel.

Letošní nízké teploty si řezbáři pochvalují. „Nemůžeme si přát lepší počasí, než kdy mrzne. Čím je chladněji, tím se nám lépe pracuje. Když jsou totiž teploty kolem nuly a více, tak při řezání vzniká sníh, která na nás potom roztává a jsme během chvíle úplně mokří,“ vysvětlil řezbář Václav Lemon z Raškovic, který letos vyřezával sochy na Pustevnách už posedmé.

Je autorem například sochy žirafy a dvou goril, které mohou obdivovat návštěvníci ve velkém stanu. „Většinou se snažíme, aby zvířata byla v životní výšce a zaujala tak návštěvníky svou velikostí. Například žirafa je vysoká asi 2,5 metru. Gorily mají kolem dvou metrů,“ řekl Václav Lemon.

VIDEO: Ředitel areálu na Pustevnách Petr Lessy představuje letošní výstavu:

Ledové sochy na Pustevnách, 12. ledna 2024. | Video: Dominik Pohludka

Jen pro představu, na zmíněnou žirafu použil 35 kostek ledu. „S jejím vyřezáváním jsme začali ve čtvrtek kolem poledne. Největší část práce zabere stavění ledového bloku, ze kterého se následně vyřezává,“ popsal řezbář.

A že ledové sochy nevydrží věčně? „Jsme s tím smíření. Mrzí nás to spíše kvůli návštěvníkům, kteří se sem nemohou vydat hned v první den, ale přijdou až později. Kvůli teplotě se totiž mohou sochy mírně degradovat a pro návštěvníky už to není tak velký zážitek jako nyní na začátku,“ dodal Václav Lemon.

Řada návštěvníků proto vyrazila na Pustevny už v sobotu, v první den výstavy. „Jezdíme sem s rodinou každoročně. Sochy se letos řezbářům opět povedly, většina zvířat vypadá opravdu jako živá,“ pochvaloval si Petr Janeček, který přijel s rodinou z nedalekého Nového Jičína.

Na každoročně velký zájem o výstavu reaguje také dopravce. Během tohoto a nadcházejících víkendů bude na Pustevny v době od 9 do 17 hodin jezdit kromě běžných spojů také kyvadlová autobusová doprava z Prostřední Bečvy, a to v intervalu každých 20-30 minut.

Festival ledových soch na Pustevnách začal v sobotu 13. ledna a potrvá do 4. února 2024. Otevírací doba stanů se sochami je denně od 9 do 16:30. V 17:00 je poslední odjezd lanové dráhy z Pusteven.

K návštěvě doporučují organizátoři vydat se na Pustevny lanovkou. Ráztoka totiž nabízí dostatek parkovacích míst. S jízdenkou z lanovky mají navíc návštěvníci v daný den vstup na sochy zdarma.

V opačném případě je vstupné 100 korun. Děti do 10 let mají vstup zdarma. Vstupné platí pro oba dva stany.