Kožní melanom je jedním z nejnebezpeč­nějších nádorových onemocnění. Přestože se jedná o nádor v prvních fázích dobře viditelný a rozpoznatelný pouhým okem, lidé mu nevěnují pozornost. Zákeřný je tím, že začíná relativně brzy metastazovat do jiných orgánů.

„S pokročilejším onemocněním klesá šance na uzdravení. Proto je důležitý včasný záchyt, který je možný pouze pravidelným a důkladným kontrolováním vzhledu pokožky," říká kožní lékař Polikliniky Ostrava Robert Postupa.

Zejména lidé, kteří mají na svém těle větší množství znamének, by měli dbát zvýšené pozornosti. „A také lidé, kteří mají světlou kůži či v jejichž rodině někdo kožní nádor měl," dodává dermatolog.

Melanom se může vyskytnout na jakékoliv části těla, nejčastěji se však nachází na plochách, které jsou vystaveny slunečnímu záření. Za posledních třicet let stoupl v České republice počet výskytu melanomu více než čtyřikrát. Také ostatní druhy kožních nádorů se objevují oproti roku 1970 více než třikrát častěji.

Kam za prevencí

Poliklinika Ostrava nabídne bezplatná vyšetření v pondělí 12. května od 8. do 17. hodin v kožní ambulanci. Zájemci mohou přijít bez objednání.

Znaménka se budou vyšetřovat v pavilonu H3 v kožní ambulanci Městské nemocnice Ostrava, která se nachází v zadní části areálu nemocnice. Rovněž v pondělí 12. května od osmé hodiny ranní do dvanácté hodiny polední. Chybět nebude ani odborná konzultace s lékařem.

Stan proti melanomu je akce, kterou pořádá ostravská Fakultní nemocnice v prostorách nákupního centra Avion Shopping Park, a to v úterý 13. května od 10. do 17. hodin. Stan bude umístěn naproti kavárny Coffeeshop Copany. 

V Havířově si mohou lidé nechat prohlédnout znaménka v pondělí od 12 do 14 hodin v kožní ambulanci Domu zdraví na Karvinské ulici.