Zaměřen byl na výcvik speciálních činností, tzn. použití palubního jeřábu a vysazení posádky v šikmém terénu, kde vrtulník nemůže přistát a rovněž na spolupráci a komunikaci v rámci posádky, stejně jako na bezpečnostní předpisy.

„Zaměstnání letos probíhalo na půdě slovenského provozovatele firmy ATE v Popradu. Palubní jeřáb je používán posádkou vrtulníku při zásahu tehdy, pokud je nutné co nejrychleji dopravit lékaře na místo a nelze v místě zásahu přistát, stejně jako v případě vyzvednutí zraněného nebo nemocného pacienta z nepřístupného terénu,“ objasnil mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.

Sgrafito v Máchově ulici v Novém Jičíně - červenec 2022.
VIDEO: Sgrafito v Novém Jičíně překryl nátěr, který ho pomůže zachránit

Teoretická část se odehrávala v horském prostředí Vysokých tater, konkrétně na Chatě pri Zelenom plesu. Výcviku se účastní členové týmu LZS, tedy lékaři, zdravotničtí záchranáři a piloti, ale také členové Horské služby Beskydy. Právě oni obvykle při komplikovaných zásazích v horském terénu s leteckými záchranáři úzce spolupracují.

„Speciální činnosti a palubní jeřáb využívají letečtí záchranáři v MSK poměrně často, v roce 2022 to bylo v pětadvaceti případech. Metodická cvičení této skupiny pracovníků se konají pravidelně, protože při reálných zásazích, v nichž se ohrožený pacient nalézá v obtížném terénu, musí práce posádky proběhnout precizně a bezchybně,“ přiblížil dále Lukáš Humpl.

Nácvik záchranářů v horském prostředí v Popradu.Nácvik záchranářů v horském prostředí v Popradu.Zdroj: se svolením ZZS MSK