„Vaše jednání a stanoviska jsou provokativní a neužitečná a v žádném případě nezlepšují vztahy mezi zástupci zaměstnanců a společností. Využíváte zaměstnance jako rukojmí svých politických ambicí a neplníte roli odborů, jak je definována zákonnými předpisy. Vaše jednání má také vliv na potenciální dodavatele technologií, což by mohlo ohrozit jejich účast na modernizaci ocelárny,“ píše mimo jiné Ivanov odborářům a zmiňuje klíčovou záležitost pro budoucí konkurenceschopnost huti.

Odbory žádá, aby okamžitě ukončily „odporné jednání zasahující do vedení společnosti“ a dokud neukončí „neoprávněnou a nezákonnou odborovou kampaň“ a stávkovou pohotovost, nehodlá s nimi dále komunikovat.

Necouvnou

K ničemu z toho, k čemu Ivanov vyzval, se však odbory nechystají. „Ve svých nepravdivých a velice agresivních vyjádřeních za hranicí elementární slušnosti vůči odborovým organizacím jste dal zřetelně najevo, že se zástupci zaměstnanců nechcete komunikovat. To znamená, že nechcete komunikovat se zaměstnanci samotnými. A bez nich se tato firma neobejde,“ varují odbory, odhodlané nadále pokračovat ve stávkové pohotovosti a připravené podnikat i další kroky jako například protestní mítinky.

Podle Ivanova současné aktivity odborů ohrožují nejen provoz, ale i pověst společnosti Liberty Ostrava. Ta však v posledních měsících utrpěla zejména vinou kauzy s vyvedením emisních povolenek sesterské huti Liberty v Rumunsku a také kvůli obavám o dvě miliardy korun, za které se huti zaručil stát – údajně neplatně.

Odbory: Je to účelová kampaň

„Víme přece všichni, že skupina GFG má velké potíže se svým financováním. A i přesto nás chcete nevhodně obviňovat, že za stav ve skupině Liberty a za to, že je pro obchodní partnery nespolehlivá, můžou odbory?“ táží se vedení předsedkyně a předsedové odborových organizací, podle nichž je patrně cílem účelově vyprovokovat komunikační problém pod záminkou stávkové pohotovosti.

„Evidentně je potřeba problém s investicemi na někoho hodit,“ mají jasno odbory. Liberty Ostrava však nekomunikuje jen se zaměstnanci, ale i s médii.

„Zástupci firmy nechtějí záležitost vzhledem k citlivosti situace komentovat,“ řekla Deníku mluvčí Liberty Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

Stávkovou pohotovost odbory v Liberty Ostrava vyhlásily přesně před třemi měsíci kvůli obavám z chystaného vyvedení emisních povolenek do sesterské huti v Rumunsku. Přestože se i díky zásahu státu tato hrozba odvrátila, osud dvou miliard korun i léta slibovaná stavba moderní ocelárny jsou stále ve hvězdách.

Ústa odborům nezalepila asi třináctitisícová prémie všem zaměstnancům k 70. výročí založení hutě.