„Zákeřnost zeleného zákalu spočívá v tom, že v počátcích o něm nemocný člověk vůbec neví. Zvýšený nitrooční tlak nepůsobí žádnou bolest ani jiné obtíže. Pokud není nemocný včas vyšetřen, může si ho všimnout až ve chvíli, kdy již přichází o zrak. A to je pozdě, protože degenerativní změny na očním nervu jsou nezvratné," vysvětlil primář 1. Oční Jiří Kunc. Dodal, že vyšetření nitroočního tlaku na bezkontaktním tonometru je rychlé a bezbolestné. Výsledek měření mají lékaři k dispozici okamžitě.

„Hodnoty nitroočního tlaku jsou individuální, obvykle se pohybují v rozmezí deseti až dvaceti milimetrů rtuťového sloupce. Lidé s podezřením na zelený zákal budou okamžitě objednáni k dalším vyšetřením a v případě pozitivního nálezu u nich bude co nejrychleji nasazena léčba," dodal primář.

Tvrdí, že v podstatě jedinou možností, jak glaukomu předejít, je absolvovat pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře. „Lidé nad čtyřicet let by se měli nechat vyšetřit alespoň jednou ročně," doporučil Jiří Kunc.

Pokud již zelený zákal pacienta postihne, lékaři zatím mohou dělat jenom vše pro to, aby postup nemoci zastavili. „Proto je velmi důležité, aby se glaukom odhalil v raném stadiu. Zejména mladší lidé by tuto chorobu neměli podceňovat," konstatoval primář s tím, že zelený zákal se léčí kapkami, které snižují nitrooční tlak, zlepšují prokrvení a výživu zrakového nervu.

„Další metodou je využití laseru, když nezabírá ani tato léčba, je namístě zvážit operaci," konstatoval primář Kunc.

K tématu: Lidé se mohou nechat zdarma vyšetřit ve Vítkovické nemocnici

Zjistit, jak jste na tom se zdravím a kondicí, můžete v sobotu ve Vítkovické nemocnici, která se mezi 10. a 15. hodinou otevře veřejnosti a nabídne zdarma, bez nutnosti objednání řadu preventivních vyšetření. Kromě nich lékaři návštěvníkům nabídnou také bezplatné konzultace. Zájemci se tak budou moci poradit, jak definitivně seknout s kouřením, jak se zbavit přebytečných kilogramů nebo jak bojovat s cukrovkou. „Součástí preventivní akce bude například také bezplatné mamografické vyšetření a sono prsů, za které ženy mladší pětačtyřiceti let obyčejně zaplatí i několik stovek korun. Zdarma nabídne nemocnice také preventivní vyšetření prostaty z krve nebo vyšetření plic," uvedla mluvčí nemocnice Hana Szotkowská.