VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé na Karvinsku zaznamenali záchvěv země po důlním otřesu

Poměrně citelný projev důlní otřesu zaznamenali v neděli dopoledne lidé na Karvinsku. 

4.9.2016 AKTUALIZOVÁNO 5.9.2016
SDÍLEJ:

Grafické znázornění síly důlního otřesu v neděli 4. 9. 2016 v 11.08 hodin.Foto: www.ig.cas.cz/

Země se lidem zhoupla pod nohama v 11.08 hodin. Projev lidé nejčastěji vnímali lidé, kteří v té chvíli seděli nebo leželi a cítili zahoupání země nebo podlahy. Otřes se projevil také pohybem menších předmětů. Zatřásly se například skleničky v policích a rozhoupaly zavěšené lustry.

Většinu důlních otřesů zaznamenávají lidé v oblasti kolem Stonavy, Karviné nebo Orlové. Tentokrát byl jasně pozorovatelný i v Havířově.

"Byl jsem právě venku na ulici. Stál jsem na chodníku a najednou se mi pod nohama zhoupla země. Chviličku jsem vyhodnocoval, zda se mi to jen zdálo, nebo jestli se mi neudělalo špatně. Stejný záchvěv však zaznamenali i lidé v okolí, proto nám bylo jasné, že jde o otřes," popsal Josef Pintér. 

Bez vlivu na důlní pracoviště

Už s ohledem na velmi citelné projevy na povrchu bylo pravděpodobné, že se jednalo o otřes s epicentrem v malé hloubce. To také Deníku v pondělí potvrdil mluvčí těžební společnosti OKD Ivo Čelechovský. "Jednalo se o geomechanický jev v lokalitě Dolu ČSM ve Stonavě. Projevil se vysoko nad důlními pracovišti, na která neměl žádný vliv. Naši technici v bezprostřední návaznosti provedli bezpečnostní měření, testy a protiotřesová opatření. Poté mohla těžba dále bez omezení pokračovat," řekl Čelechovský. 

Diskuze na Facebooku Karvinského a Havířovského Deníku

Důlní otřesy

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí.

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti.

Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné, se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, otřasná odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Autor: Libor Běčák

4.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Hokejisté Třince (v červeném) proti Plzni.
5

Marcinko ukončil sérii bez gólu, trefil Ocelářům vítězství s Plzní

Chodník v Čeladné je konečně hotov

Několikaměsíční omezení kvůli druhé etapě výstavby chodníku už nemusí trápit motoristy v Čeladné.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

Kapela Nebe obdarovala malé pacienty

V úterý 17. října měly děti hospitalizované na dětských odděleních Nemocnice Třinec o zábavu postaráno. Navštívila je skupina Nebe, která nyní vystupuje se svým Future technology tour 2017.

Odpoledne začnou volby. Bude volební účast mizerná jako posledně?

Dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 budou lidé volit své zástupce kandidující do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení