Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se bojí formaldehydu ve školce

Havířov - Paniku mezi havířovskými rodiči předškoláků, kterou vyvolala reportáž TV Nova o koncentracích formaldehydu ve školce, musí uklidňovat vedení místní radnice.

18.6.2015
SDÍLEJ:

Schůzka rodičů předškoláků se zástupci školky a magistrátu. Foto: Deník/Libor Běčák

Jedna z učitelek MŠ Přímá v Havířově-Podlesí přisuzuje své zdravotní obtíže právě dráždivému formaldehydu. „V zimním období, kdy se méně větrá, jsem pociťovala bolest hlavy, pálení očí a zvýšenou únavu. Vypozorovala jsem, že když opustím budovu školky, příznaky poměrně rychle odezní," vysvětlila učitelka Karla Sabelová, na jejíž podnět bylo ve školce provedeno měření.

Hygienici provedli měření, které formaldehyd prokázalo. Jeho koncentrace však byly ve všech měřeních vždy výrazně pod stanoveným limitem.

Schůzka rodičů předškoláků se zástupci školky a magistrátu.

„Bohužel, formaldehyd se uvolňuje z různých věcí a jen těžko se zjišťuje, ze kterých. Pokud bychom to věděli, okamžitě je odstraníme. Naměřené koncentrace jsou navíc podlimitní, dosud si nikdo, ani rodiče dětí nebo zaměstnanci, na žádné příznaky nestěžoval. Situace se však vyhrotila v kampaň, která školku poškodila. Někteří rodiče své děti odhlašují," řekla ředitelka školky Leona Nováková.

Hurá akce

Ve středu odpoledne se sešli rodiče dětí se zástupci školky a magistrátu. Diskuse to byla místy vyhrocená. Někteří rodiče chtěli vzít řešení do svých rukou, vybízeli k okamžité nápravě a dokonce domlouvali termín brigády, během které by odstranili dřevěné obložení stěn a radiátorů.

Ne všichni rodiče byli radikální a na schůzku se přišli především informovat, jaká je situace.

„Samozřejmě, že mám obavy o zdraví svého dítěte, ale současně vím, že formaldehyd je všude a kdyby mi přišli měřit domů, tak ho tam taky naměří. Uvolňuje se z koberců, nábytku, hraček, lepidel a dalších věcí. Vím, že když změří jiné školky ve městě, tak tam bude taky, stejně jako ve školách nebo kancelářích. Jde hlavně o to, jak jeho množství udržet na co nejnižší úrovni," řekl jeden z rodičů.

„Chápeme, že rodiče mají po zveřejněné reportáži obavy o zdraví svých dětí. Snažíme se jim vysvětlit, že k obavám není důvod. Odborníci nám potvrdili, že formaldehyd se uvolňuje především z nových věcí. Není proto důvod provádět nějaké stavební úpravy, strhávat dřevěné obložení stěn a podobně," reagovala vedoucí odboru školství havířovského magistrátu Martina Dreslerová.

Schůzka rodičů předškoláků se zástupci školky a magistrátu.

Hygienici jsou klidní

K žádné panice nevidí důvod ani hygienici. Limity jsou prokazatelně dodrženy, není důvod se něčeho obávat. Protože jsou ty hodnoty podlimitní, nemáme ani důvod ve školce provádět opakované měření," řekla vedoucí odboru hygieny a dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice v Ostravě Michaela Pavelková.

Na doporučení hygieniků by se provozovatel školky měl zaměřit na zařízení, které bylo do školky instalováno v posledních měsících, například koberce.

Autor: Libor Běčák

Místo události:
18.6.2015
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Snímek zachycuje prvňáčky ze základní školy v Milíkově. Třídní učitelkou je Martina Labajová. Na fotce zleva: Julie Martynková, Eliška Szmeková, Nela Ernstová, Marie Bojková, Jakub Raszka, Jakub Szmek, Nikolas Szlauer.

Představujeme prvňáky ZŠ v Milíkově a Bukovci

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

Třinec – Jedenáct let poté, co se stát zavázal postavit obchvat Třince, přišel zlomový den pro celý region. Nová silnice mezi třineckou částí Nebory a Bystřicí se v úterý otevírá motoristům.

S ODISkou nově do Ostravy také žlutými vlaky

Na krajskou síťovku ODISKA budou moci cestující jezdit i vlaky RegioJet. Do systému budou zařazeny tři ranní spoje z Návsí.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

AKTUALIZOVÁNO

Mistr vyšel ve Werk Areně naprázdno! Oceláři zdolali Kometu

/FOTOGALERIE/ Hokejisté Třince načali druhou čtvrtinu extraligy výborně. Třetí celek tabulky porazil dosavadního lídra a zároveň obhájce titulu Kometu Brno 4:1. Hattrickem se na triumfu Ocelářů podílel útočník Martin Růžička.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení