Imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, je už od úterka překračován ve Frýdku-Místku. V tento den byly dokonce hodnoty překročeny na všech měřicích stanicích v Moravskoslezském kraji. Ani během středy se situace moc nelepšila. Podle Českého hydrometeorologického ústavu se před polednem hodnota zastavila na čísle 52. Deník se včera u náměstí Svobody ve Frýdku-Místku několika lidí zeptal, jak se jim dýchá.

Muži hodně vadí lokální topeniště

Bohdan Volný, který bydlí v Kunčičkách u Bašky, nešetřil kritikou. „Bylo mi už na první pohled jasné, když jsem se podíval ráno z okna, že vzduch nebude nejčistší. Podle mě se na tomto stavu výrazně podepisují nejen podniky, vliv má samozřejmě i hustá doprava a lokální topeniště. Některým je totiž úplně jedno, čím topí," zamyslel se muž.

I doprava se na znečištění podílí

Dvaapadesátiletý Miloslav Toman, který pracuje v energetice, má na danou problematiku zcela jasný názor. „Nepopíratelný podíl na tom mají různé závody, kterých je na severní Moravě opravdu dost. A doprava taktéž dělá svoje," uzavřel Miloslav Toman.

Kvalita ovzduší bývá v regionu zhoršená hlavně na podzim a v zimě. Podle odborníků část škodlivin pochází ze sousedního Polska, kde je různých průmyslových podniků rovněž dost.