Státní plavební správa se dlouho zdráhala dát nové lodi osvědčení, to Harta získala až nyní v listopadu.

„Dne 13. listopadu proběhly závěrečné testy na elektrolodi HARTA SJ SP-45E. Testy byly zaměřeny především na manévrovací schopnosti lodě a dojezd na elektrický pohon. Testů se zúčastnili zástupci firmy ATUT - Polsko (dodavatel lodi), zkušební komisaři společnosti CS Lloyd a průběh zkoušek dozorovali vedoucí pracovníci Státní plavební správy z ředitelství Praha a pobočky Přerov. I přes nepříznivé klimatické podmínky byly zkoušky úspěšné,“ informoval o získání osvědčení předseda Mikroregionu Slezská Harta Josef Havlík. Výletní loď pořídil Mikroregion Slezská Harta za 14 milionů korun za pomoci krajské dotace.

Nová loď ztratila celou letošní sezonu. Nespokojena zůstala celá řada zájemců o plavbu, mnozí turisté odjížděli z Leskovce nad Moravicí značně naštváni když zjistili, že loď je mimo provoz. Mikroregion plánuje s Hartou do Vánoc mimořádné výletní plavby, pokud to podmínky a počasí dovolí, oficiální sezona ale začne až příští rok na jaře.

Na Slezské Hartě v červnu zahájí pravidelné plavby první velkokapacitní výletní loď na elektropohon nazvaná Harta.Zdroj: Deník / Dalibor Otáhal

Na Slezské Hartě je ještě výletní loď Santa Maria pro deset pasažérů. A velmi oblíbený je také přívoz Rouza. Jde o elektroloď, která pluje mezi Razovou a Roudnem. Na palubu se vejdou nejen pasažéři, ale i lidé s kočárky či jízdními koly, využívají ji nejen turisté, ale i lidé z kdysi sousedních obcí, které rozdělila přehrada.