Paže některých dozorců připomínají plátna velkých mistrů. A je co obdivovat. Kvalitou i rozsahem obrazců často strčí do kapsy i pokérované jedince, které jakožto obžalované doprovázejí k soudním jednáním.

Pokud si ale někdo myslí, že u vězeňské služby panuje tetovací anarchie, je na velkém omylu. Pravidla jsou jasně daná. „Je stanoveno vnitřním předpisem, jaké tetování a kde může a nemůže být. Nikdo nesmí mít tetování na obličeji, krku a hřbetu ruky. Současně to nesmí být nic hanlivého, nesnášenlivého, rasistického a podobně,“ uvedla mluvčí Vazební věznice Ostrava Marcela Kvapilová s tím, že k vězeňské službě nenastoupí nikdo, kdo by tento vnitřní předpis porušil.

Parafest se jmenovala akce v ostravském Trohjalí Karolina, jejíž hlavní hudební hvězdou třetího dne byl Kapitán Demo.
Kapitán Demo rozhýbal v Ostravě zdravé i handicapované

Zájemci o práci u vězeňské služby jsou někdy nepříjemně překvapení, když například zjistí, že kérka na hřbetu ruky je nežádoucí. Ti, kteří to s prací u vězeňské služby myslí vážně, si tetování nechávají odstranit. „Měli jsme takové případy," potvrdila Kvapilová. Další možností je zakrytí tetování návlekem.

Policie je přísnější

Zatímco u vězeňské služby jsou podmínky pro tetování poměrně příznivé, i když jasně stanovené, u policie je situace jiná. Na webových stránkách zaměřených na přijímání nových policistů je detailně popsáno, kde žádné tetování nemůže být. Dokonce nechybí ani obrázek člověka, na němž jsou vyobrazeny zapovězené tetovací zóny.

Černá skládka plechových a plastových auto dílů poblíž rybníka Lesník ve Vrbici.
Plastový fantom si počíná velmi rafinovaně. Skládek v okolí Ostravy přibývá

„Na vzhled příslušníků Policie České republiky jsou kladeny přísnější požadavky. Jednou z omezujících podmínek je například zákaz viditelného tetování – na webu je detailně popsané, co se rozumí pod tímto pojmem,“ uvedla Soňa Štětínská z moravskoslezské policie. Přesto existuje řešení, jak tetování mít a zároveň splnit předepsané podmínky.

„Příslušník ve službě užívá speciální oděvní součástku zakrývající právě viditelné tetování. Jedná se například o speciální návlek na ruku, který užívají již sloužící příslušníci,“ dodala Štětínská, podle které jsou uchazeči o práci u policie s tetovací problematikou podrobně seznamováni.
„Tetování na viditelných částech těla je omezující podmínka, není vyloučeno však, že se toto stanovisko v budoucnu změní,“ uzavřela Štětínská.