Policisté tady před několika dny zabavili přes šest tisíc litrů metanolu, který má v Moravskoslezském kraji na svědomí už patnáct lidských životů - více zde.

Firma se brání

Majitelé firmy tvrdí, že s jedovatou látkou nemají nic společného.

„Nalezen u nás byl, ale patří jedné pražské firmě," vysvětluje jednatel opavské firmy Fros ZPS David Fládr. Společnost, která zaměstnává zdravotně postižené, pracuje pro zákazníky nejenom z Moravskoslezského kraje. Pro jednu pražskou firmu míchá a také balí nemrznoucí směs do ostřikovačů. Právě na její výrobu se mimo jiné metanol používá.

Policisté získali „řetězovou reakcí" podezřelých kontakt na majitele pražské firmy, a ten je pravděpodobně nasměroval na Opavu.

„Minulý týden ve čtvrtek přišli celníci s policisty do našeho skladu a na rampě našli barely, čitelně označené nápisem metanol," konstatuje David Fládr. Vzali je spolu s průvodními doklady a následovala inventura.

„Všechny údaje souhlasily a množství látky dané do ostřikovačů i zbylé v barelech na decilitr odpovídalo dokladům," konstatuje právní zástupce firmy Fros Michael Bartončík. Upozorňuje, že firma dodržuje při nakládání s touto nebezpečnou látkou všechny technologické a bezpečnostní předpisy a vede přesnou skladovou evidenci. Proto může pohyb metanolu kdykoliv a komukoliv doložit.

„S žádným pančovaným alkoholem rozhodně nemáme nic společného a s policisty i celníky maximálně spolupracujeme. Nalezený metanol patří firmě, se kterou spolupracujeme, a je určený k úplně jiným účelům než k výrobě vražedného alkoholu," uzavírá David Fládr.

VÝVOJ V KAUZE METANOL V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI

13. května

Důchodkyně z Havířova umírá na otravu metanolem… Její případ podle Igora Dvořáčka z ústavu soudního lékařství nesouvisí s vlnami otrav, které se rozběhly v září.

3. září

Na otravu metanolem umírá třiašedesátiletý muž z Havířova… Jeho partnerka bojuje v nemocnici o život, později ale metanolu také podléhá.

6. září

j Na oddělení ARO v Havířově přijali další otrávené, začínají kontroly alkoholu, zaměřené hlavně na stánkový prodej.

8. září

V policejní vazbě končí první obviněný v kauze metanol, šestatřicetiletý Martin S., v Havířově na Karvinsku provozoval několik stánků, kde se závadný alkohol prodával.

11. září

Na otravu metanolem umírá nejmladší oběť v Moravskoslezském kraji osmadvacetiletá žena z Komorní Lhotky, její otec leží stále ve vážném stavu v nemocnici… Po ženě zůstal osmiletý syn, o kterého se v současné době starají příbuzní.

12. září

Vláda vyhlašuje částečnou prohibici tvrdý alkohol musí zmizet ze stánků s občerstvením a mobilních prodejen.

14. září

Do ostravské městské nemocnice dorazila pomoc pro pacienty, kteří mají těžkou otravu metanolem… Jde o norský lék Fomepizol… Lék do České republiky přivezl lékař Erik Hovda.

Ministr zdravotnictví v odpoledních hodinách vyhlašuje částečnou prohibici lihoviny, které obsahují více než dvacet procent alkoholu, se nesmí prodávat v obchodech, restauracích a podobných podnicích.

Patologové zpětně prověřují zhruba 155 vzorků pitev za poslední tři měsíce… Přednosta ústavu soudního lékařství Igor Dvořáček posléze potvrzuje, že žádné stopy metanolu se nepotvrdily… Výjimkou byla seniorka z Havířova, která zemřela v květnu… Tento případ ale podle Dvořáčka s vlnou otrav v září nesouvisí.

20. září

Policisté mají výraznější posun ve vyšetřování otrav metanolem… Při razii ve skladu poblíž centra Opavy zajistili zhruba šest tisíc litrů podezřelých tekutin, s největší pravděpodobností metanolu, který mohl sloužit k výrobě jedovatého alkoholu.

24. září

V Havířově ráno zemřel pětapadesátiletý muž, který bojoval o život už od 3. září, šlo o patnáctou oběť v našem regionu, celkově o dvacátou pátou.

V ostravské městské nemocnici včera přijali další tři pacienty otrávené metanolem, jeden muž leží ve vážném stavu na ARO.

Policisté našli ráno v Ostravě mrtvého šedesátiletého muže, zda zemřel na otravu metanolem, ukáže pitva.

Kriminalisté přišli s informací, že otrávená směs s metanolem byla namíchána v Moravskoslezském kraji úmyslně, obviněni jsou kvůli tomu dva muži.

Hlavním pachatelem je údajně dvaačtyřicetiletý muž z Ostravy, kterého policisté vyslechli v pátek, kdy se měl ke všemu přiznat.

Podle policistů může být na českém trhu až 15 tisíc litrů nebezpečného alkoholu… Ne všechen se podaří dohledat.

Spekuluje se, že zdrojem jedu je Opava, konkrétně jedna z místních firem… Její majitel se ale proti nařčení brání.

V pondělí večer přijali havířovští lékaři 43letého muže, který měl příznaky otravy metylalkoholem. Podle dostupných informací není jeho stav vážný a měl by se vyléčit.

25. září

O několik hodin později, v úterý ráno, v havířovské nemocnici přijali dalšího pacienta. Jde o 39letého muže, jehož stav je vážný a musí být hospitalizovaný na ARO.