V referendu mohlo hlasovat 4300 oprávněných voličů, svůj názor vyjádřilo 2472 z nich. Proti továrně bylo 2176 hlasujících, nesouhlasilo s ní tak 88 procent hlasujících. Vláda v březnu schválila, že v Dolní Lutyni zahájí přípravu ploch o rozloze až 280 hektarů pro příchod významného investora. Jeho jméno nezveřejnila. Podle informací v médiích by mělo jít o jihokorejský Samsung, který chce postavit takzvanou gigafactory, tedy továrnu na výrobu baterií do elektroaut, za 200 miliard korun. Vláda v březnu schválila, že v Dolní Lutyni zahájí přípravu ploch o rozloze až 280 hektarů pro příchod významného investora. Jeho jméno nezveřejnila. Podle informací v médiích by mělo jít o jihokorejský Samsung, který chce postavit takzvanou gigafactory, tedy továrnu na výrobu baterií do elektroaut, za 200 miliard korun.   Obyvatelé Dolní Lutyně tento víkend rozhodli o osudu obří továrny na baterie do elektromobilů. V referendu odmítli stavbu Gigafactory na jejich území. Průmyslový areál na Karvinsku nevyroste. Občané mu svými 88 procenty vystavili jasnou stopku.

Dolní Lutyně spojila datum referenda s volbami do europarlamentu a účast v referendu se tak vyhoupla na 56,55 procenta. Do základní školy ve Věřňovicích, které jsou částí Dolní Lutyně na Karvinsku, přijeli odvolit i lidé, kteří už reálně v obci nežijí, ale stále zde mají trvalé bydliště. Jejich motivace byla totožná – zastavit v referendu výstavbu Gigafactory.

Proti místní i vedení

Proti areálu o rozloze 278 hektarů, který měl vyrůst už v roce 2028 v dolnolutyňské části Věřňovice, se dlouhodobě vymezovali jak místní, ze kterých na 4 tisíce podepsalo petici, tak i zastupitelé obce včetně starosty Pavla Buzka (STAN). Se záměrem nesouhlasily ani vedlejší obce.

Projekt, za kterým stojí neznámý zahraniční investor, měl do obce s pěti tisíci obyvateli přivést sedm tisíc zaměstnanců. Jméno investora podle zástupců ministerstva průmyslu a obchodu zatím nelze zveřejnit, média spekulují o Samsungu nebo LG. David Petr z agentury CzechInvest řekl, že požadavek investora je zahájení výroby v roce 2028.

Mandát k připomínkování u kraje

V referendu lidé odpovídali na to, zda souhlasí s tím, aby Dolní Lutyně musela využít všech svých procesních práv k tomu, aby zabránila aktualizaci Zásad územního rozvoje Moravskoslezského kraje, která vytyčuje plochu Gigafactory. 88 procent byla pro to, aby obec vznášela námitky a bojovala proti plánu.

Otázka v referendu nemohla být postavena tak, zda jsou lidé pro, nebo proti stavbě Gigafactory. Pokud dojde ke změně krajského územního plánu, obec nebude mít moc možností, jak výstavbě na svém katastrálním území zabránit. Pozemky, na kterých má továrna stát, patří z větší části státu. Proto otázka směřovala na mandát ke změně územního plánu a tím možnost připomínkování krajského záměru.

Volby do Poslanecké sněmovny - ilustrační foto.
Volební místnosti se uzavřely. Zájem o Eurovolby v kraji enormně vzrostl

„Chystáme se na to, že na základě referenda budeme připomínkovat krajskou změnu územního rozvoje,“ řekl před referendem starosta obce Petr Buzek (nestraník za STAN). Člen spolku Zachovejme Poolší Martin Bohoněk řekl, že mandát je silný. "Jde o jednoznačný signál pro radnici, o tom jak smýšlí občané. Našemu spolku ale práce teprve začne. Lokalita je velmi komplikovaná. Ukáže se, že by bylo nešťastné umístit tam takovou stavbu. Tomu věříme," řekl. V neprospěch projektu podle něj hovoří především to, že se lokalita nachází v záplavovém území a nedaleko ptačí oblasti a zóny Natura 2000. "Rozhodující proto bude stude vlivu na životní prostředí EIA," uvedl Buzek.

Rafaj loboval za továrnu

Šéf svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj naopak na schválení stavby továrny tlačil. Snažil se mezi místním prosadit myšlenku nových pracovních míst. „Problém Karvinska nyní je, že zejména mladí lidé po škole nevidí zajímavou pracovní příležitost a tato část populace se z regionu vylidňuje. Přitom přichází ne ledajaký zaměstnavatel, ale takový, který bude nabízet kvalifikovanou práci na různých úrovních – manažerských, dělnických, v multikulturním prostředí,“ uvedl Rafaj v rozhovoru pro Deník.

„Je zcela možné, že Gigafactory vznikne jinde. Pak bych ale byl rád, aby Karvinsko přestalo říkat, že mu má stát něco kompenzovat za těžbu uhlí a pomáhat nové budoucnosti. Neznám jediný prostor, který by velikostně vyhovoval potřebám a nevzbuzoval u někoho negativní emoce. O stejné investice usilují i jiné státy a vypořádají se s občany. Pokud to my nedokážeme, budujeme si skanzen a ne budoucnost. “ vzkázal ještě před referendem Jan Rafaj.

Síkela: Verdikt referenda nezablokuje další jednání

Výsledek referenda, v němž obyvatelé Dolní Lutyně na Karvinsku odmítli stavbu továrny na výrobu baterií do elektromobilů na území obce, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) respektuje. Zdůraznil ale, že jde o strategický projekt. Ocenil proto, že otázka, na níž lidé odpovídali, nezablokuje další jednání. Síkelovo vyjádření poskytl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Vojtěch Srnka. V referendu mohlo hlasovat 4300 oprávněných voličů, svůj názor vyjádřilo 2472 z nich. Proti továrně bylo 2176 hlasujících, nesouhlasilo s ní tak 88 procent hlasujících. "Respektujeme výsledek referenda, ve kterém občané Dolní Lutyně zavázali vedení obce, aby dávala připomínky v rámci povolovacího procesu projektu. Nicméně musím znovu zdůraznit, že jde o opravdu strategický projekt pro celou českou ekonomiku. Jsem proto rád, že byla otázka v referendu vypsaná tak, že nezablokuje další společná jednání,"  uvedl Síkela.

V referendu měli lidé odpovědět na otázku, zda má vedení obce proti stavbě podávat námitky či připomínky, tedy například při procesu aktualizace Zásad územního rozvoje Moravskoslezského kraje či povolování stavby. "Rozumíme postoji obyvatel nejbližšího okolí budoucího parku. Referendum potvrdilo, že se musíme ještě více zaměřit na to, najít společně s nimi vhodná kompenzační opatření, která minimalizují negativní dopady projektu," sdělil Síkela.

Vláda v březnu schválila, že v Dolní Lutyni zahájí přípravu ploch o rozloze až 280 hektarů pro příchod významného investora. Jeho jméno nezveřejnila. Podle informací v médiích by mělo jít o jihokorejský Samsung, který chce postavit takzvanou gigafactory, tedy továrnu na výrobu baterií do elektromobilů, za 200 miliard korun.

Starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek (STAN) řekl, že vedení obce se bude výsledkem hlasování řídit. Zda se mu ale podaří záměr zvrátit, neví. "To je momentálně otázka na právníky, nakolik budeme schopni stavbě zabránit," podotkl. Při sněmovních interpelacích v polovině dubna Síkela uvedl, že "i nesouhlasné referendum s realizací projektu nemůže přípravu nijak zastavit, ale pouze zpomalit".

Podnikatelský park Dolní Lutyně by se mohl nově dostat mezi rozvojové lokality v zákoně o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury. Parlament to schválil pozměňovacím návrhem v novele o vyšší ochraně nejkvalitnější půdy. Předloha čeká na stanovisko prezidenta Petra Pavla.