Chybět u toho nesměl ani zakladatel těchto bedýnek v České republice Ludvík Hess, který si přezdívá Babydědek Lu. „Dnes je to přesně na den jedenáct let od doby, kdy byl na tomto místě otevřen první opavský babybox,“ řekl. Právě 7. listopadu 2008 totiž začalo zařízení v opavské nemocnici fungovat.

Čtvrtečního aktu se zúčastnil také náměstek hejtmana kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer, primář Dětského oddělení SNO Dalibor Hudec, zástupkyně náměstka pro léčebnou péči SNO Ingrid Rýznarová, zhotovitel zařízení Zdeněk Juřica a další hosté a dárci. Právě jim Ludvík Hess vyjádřil své velké díky. Mezi nimi byl přítomen i Tomáš Doležal z Komerční banky, která s Ludvíkem Hessem spolupracuje a pomohla vytvořit síť babyboxů po celé České republice. Financovala jich jednadvacet, v jí podpořených babyboxech bylo doposud zachráněno třiašedesát dětí.

„Partnerství s babyboxy je jeden z našich největších a nejdlouhodobějších projektů, které máme v rané péči. Pro nás je to věc, která může zachránit lidský život, i když jsou na to různé pohledy. A za druhé babybox může pomoci novorozenci najít novou rodinu, která pro něj bude mnohem smysluplnější,“ uvedl.

Nový opavský babybox se nachází přesně v místě původního, tedy na boční zdi transfuzního oddělení. Je vyhřívaný, klimatizovaný, vyroben z nerezu a novinkou jsou i automaticky otevíratelná dvoukřídlá dvířka. Do opavského babyboxu bylo dosud odloženo pět dětí.