Cesta na strojích někdejší československé výroby, které jedou maximální rychlostí 30 až 40 kilometrů v hodině, trvala Danielu Auxovi a Karlovi Janošcovi, čtyři dny a neodradily je ani vážné technické problémy.

„Ano. Kritický okamžik nastal už ve Fulneku, kde odešla volnoběžka v motoru a museli jsme ho vyměnit. To bylo doopravdy demotivující, naštěstí jsme krom další výbavy vezli sebou každý také dva kompletní náhradní motory,“ uvádí Daniel Aux.

PIONÝR BY BYL POHODLNÝ

Původně měli mladí dobrodruzi namířeno do Chorvatska a k cestě je inspirovala videa z Youtube, kde jiní odvážlivci jeli k moři na starých Jawách 50 zvaných Pionýr.

„Chtěli jsme uskutečnit taky takový výlet, ale pionýr se nám zdál až příliš pohodlný, větší výzva to byla na babetách. Den před odjezdem jsme se ale dozvěděli že v Chorvatsku musí mít babeta poznávací značku, s čímž jsme nepočítali. Bibione pak byla první oblast, která mi vyjela na mapách,“ vzpomíná na punkový výběr nového cíle Daniel Aux.

ŘIDIČI REAGOVALI RŮZNĚ

Pak už zbývalo jen vyrazit, čelit překážkám a hrdě dojet do cíle. Oba dobrodruzi mimo jiné poznali, že lidé jsou opravdu různí, což se projevilo třeba také v chování šoférů, kteří jeli okolo. „Někteří si nás z aut fotili a natáčeli někteří mávali, troubili, ale kolikrát i doopravdy velmi nevhodně předjížděli či nám dali sprchu z ostřikovačů. Ale převažovaly dobré reakce. A především na benzínkách či ve městech se s námi lidé fotili a vyzvídali,“ podotýkají dobrodruzi, kteří dokonce zaujali i slovinské policisty.

„To už bylo na cestě domů, kdy jsme náš stan rozložili na slovinské benzínce. Okolo druhé hodiny ranní nás tam probudili policisté a byli poměrně v šoku, co tam děláme. Následovalo dlouhé vysvětlovaní proč jedeme na babetách, kde jsme byli a tak různě. Nakonec jsme jim ukázali všechny doklady co jsme měli, i s dobovou účtenkou od Karlovy babety, která se jim moc líbila. Nakonec odjeli spokojení,“ zní další ze vzpomínek.

POJEDOU I DO AFRIKY?

Oba cestovatelé se po návratu domů shodují, že jsou připraveni vyrazit i na další cesty. Oběma se moc líbila volnost na cestě a jsou právem pyšní i na svůj výkon. „Kdyby se našel vhodný sponzor, nebránil bych se třeba cestě po Africe,“ říká Karel Janošec. „Nejprve ale musím dokončit školu,“ dodává Daniel Aux.