Lidé přispívali do vyřezávaných kasiček, napříč regiony organizovali koncerty a sportovní i jiné akce, posílali DMS i peníze na sbírkový účet. Pomoci se rozhodli jednotlivci, ale i firmy, obce, školy a další instituce.

Kromě finančních prostředků darovali například dřevo a školáci z Frenštátu se skládali na šindele. Na pomoc vyhořelé památce přispěchala i Pražská mincovna, která vyrazila mimořádnou pamětní medaili s motivy Libušína.

Zisk z prodeje jde přímo na účet pro obnovu chaty. Speciální výtěžkovou medaili si už koupilo téměř tisíc lidí, a na sbírkový účet tak bylo připsáno již téměř 150 tisíc korun.

Podle výkonného ředitele Pražské mincovny Jana Hrubého vznikly návrhy obou stran medaile podle návrhů Dušana Jurkoviče a dříve už vyšly ve zlatém a stříbrném provedení.

Osm milionů

Tuto neobvyklou pomoc přivítalo i Valašské muzeum v přírodě, jež vyhořelou památku spravuje.

„Od počátku hodnotíme tuto iniciativu a aktivitu velmi kladně. Zájemci tak mohou přispět na sbírku na obnovu objektu Libušín na Pustevnách a zároveň obdrží upomínkový předmět," uvedl ředitel rožnovského muzea Jindřich Ondruš.

Částka na sbírkovém účtu na obnovu památky již v těchto dnech překročila osm milionů korun, a i když peníze nepřibývají tak závratnou rychlostí, jako tomu bylo na začátku, krátce po jejím vyhlášení, přesto sedmimístná cifra stále roste.

K TÉMATU

Skanzen podepsal smlouvu na plány pro obnovu Libušína 
Smlouvu na zhotovení projektové dokumentace objektu Libušín na Pustevnách podepsal ředitel rožnovského skanzenu Jindřich Ondruš (na snímku vpravo) a majitel společnosti, která bude dokumentaci zpracovávat Jakub Masák. 
Smlouvu na zhotovení projektové dokumentace pro obnovu vyhořelé stavby Libušína na Pustevnách podepsali v polovině tohoto týdne v sídle Valašského muzea v přírodě ředitel skanzenu Jindřich Ondruš (na snímku vpravo) a architekt a majitel pražské společnosti Masák & Partner Jakub Masák. Uvedená firma se stala výhercem otevřeného zadávacího řízení. Společnost se ve smlouvě zavázala zhotovit potřebnou projektovou dokumentaci v průběhu následujících devíti měsíců. Za to obdrží přibližně tři a půl milionu korun. Po ukončení tohoto zadání bude následovat výběrové řízení na dodavatele samotné stavby.