Letošní rok je pro ostravskou zoo průlomový. Realizace nejnákladnějšího a nejnáročnějšího projektu v historii zoo se totiž blíží ke konci. Návštěvníci tak letos budou moci navštít první ostravské safari, Pavilon evoluce a moderní komplex vstupního areálu.

Podle ředitele zoo Petra Čolase by se měl pavilon návštěvníkům otevřít koncem tohoto roku, vstupní komplex v srpnu a areál safari už na začátku prázdnin. „Část zvířat, která se budou prohánět v Safari afrických sudokopytníků, už je v zoo k dispozici. V této chvíli zbytek zvířat navážíme. Z Německa kolegové transportovali divoké asijské osly, které budeme mít jako jediná zoologická zahrada v celém Česku i na Slovensku," uvedl Petr Čolas.

Rada města Ostravy, které je zřizovatelem ostravské zoo, tak v těchto dnech odsouhlasila navýšení finančních prostředků, které mají pokrýt zvýšené nároky na spotřebu energií, způsobené provozem všech tří investičně náročných komplexů. Zoo si tak v letošním roce přijde na neinvestiční příspěvky ve výši 1, 635 milionu korun a v příštím roce na 2, 203 milionu korun.

Pavilon evoluce. Ilustrační foto.Dokončení ohrožují komplikace

Zřizovatel ostravské zoo i její vedení se však stále potýkají s komplikacemi, které ohrožují ukončení projektů. „V této chvíli nemáme ještě provozovatele vláčků pro safari a stále není uzavřena smlouva s firmou, která dokončí vnitřní dekorace v Pavilonu evoluce. Věřím ale, že všechno stihneme včas, aby bylo jak safari, tak pavilon v průběhu několika měsíců dokončeno," podotkl ředitel Čolas a dodal, že návštěvníci nemohou počítat s tím, že při otevření budou v safari stovky zvířat: „Čím dříve otevřeme a čím více zvířat do areálu umístíme, tím méně vegetace stihne narůst a místo luk tak bude v safari bahniště," upřesnil.

Omezení během provozu?

Zvířata mohou být do nových prostor přestěhována, až budou stavby dokončeny, ale ani tak není jisté, že se návštěvníkům dané komplexy otevřou bez omezení.

„Nemůžu stále ještě říct, jak bude vše fungovat, protože Pavilon evoluce ještě nebyl prověřený zimním ani letním provozem za extrémně nízkých nebo naopak vysokých teplot. Až po absolvování tohoto zjistíme, zda je všechno, tak jak má," dodal Čolas. Vedení ostravské zoo neplánuje v nejbližší době žádné velké investice. „Nejdůležitější ze všeho je nyní uvést do provozu právě dokončované objekty. V budoucnu bychom se rádi soustředili na ty části zahrady, ve kterých jsou zvířata chována v zastaralých a ne zcela vyhovujících podmínkách. Jedná se o vymístění zvířat ze starého pavilonu primátů a chceme pokračovat i ve velkém projektu tučňáků a tuleňů.

Pavilon evoluce. Ilustrační foto.

Přečtěte si také: 

Dokončení pavilonu evoluce hrozí opět zpoždění

Neshody kolem výběhu šimpanzů brzdí dostavbu pavilonu evoluce

Ostravská zoo chystá nové safari. Podívejte se!