Zemřelý nejbohatší člověk Česka Petr Kellner zanechal svou stopu i v Karviné. A to díky své rodinné Nadaci The Kellner Family Foundation, jejímž prostřednictvím investoval do zlepšování způsobu vzdělání. Díky tomu si děti na Základní škole Mendelova v Karviné už více než 10 let osvojují netradiční a v mnohém nové formy vzdělávání.

Karvinská škola byla jednou z prvních, ale ne jediná, do projektu se postupem doby zapojilo 113 škol v celé republice.

Petr Kellner
Petr Kellner byl muž na vrcholu. Pravidla diktoval sám, politiky nepotřeboval

„Díky prostředkům nadace manželů Kellnerových jsme mohli inovovat přístupy ve výuce. Záměrem bylo najít takové strategie, aby učitelé dokázali učit všechny své děti, nejenom některé a aby uměli zajistit, že jsou děti do svého učení aktivně zapojené,“ nastiňuje alespoň stručně strategii „jiného“ vzdělávání ředitelka školy Leona Mechúrová.

Proto, aby mohli pomoci zlepšit dovednosti u dětí, museli nejprve své dovednosti zlepšit sami učitelé.

Ve škole, která se do projektu zapojila, se změny v systému učení dotýkají všech žáků. Při tomto způsobu výuky se klade důraz na rozvoj čtenářské gramotnosti, matematické a přírodovědné obory, na rozvoj kritického myšlení dětí. Součástí je i formativní hodnocení.

Miliardář Petr Kellner.
Vzpomínka redaktora Deníku: Petr Kellner? Ukazatel směru na rozcestí osudu

„Zjednodušeně se dá říci, že se děti učí rozumět svému učení a učitelé tomu, jak funguje učení u různých dětí,“ říká Mechúrová, která byla u příprav a rozjezdu projektu na ZŠ Mendelova jako učitelka a později jako konzultantka projektu Pomáháme školám k úspěchu.

Dodala, že Kellnerovi investovali miliony do altruistického projektu, který má velké dopady na zlepšování přístupů ve vzdělávání. „Věnovali mnoho peněz do vizionářského projektu, který už nyní inspiruje školský vzdělávací systém v Česku a napomáhá jeho proměně,“ dodává Leona Mechúrová.