„V neděli jsme propustili pětapadesátiletého muže z Michálkovic, kterému byl dvakrát podán norský lék Fomepizol. Přežil ale také díky tomu, že do nemocnice dorazil už v době, kdy se u něj ještě nezačaly projevovat příznaky otravy. Věděli jsme pouze to, že požil špatný alkohol," sdělil mluvčí městské nemocnice Jiří Maléř s tím, že v pondělí pustili domů dalšího pacienta.

První vyléčený pacient byl propuštěn v pátek 14. září z nemocnice v Havířově. Bohužel, jedovatý alkohol ho oslepil. Jeho příběh čtěte ZDE.

„V nemocnici stále zůstává muž z Bohumína, který se sice již probral z bezvědomí, ale bohužel to zatím vypadá, že bude mít trvalé následky," doplnil Jiří Maléř.

Otrava metylalkoholem byla v pondělí večer zjištěna u dalších tří mužů v Moravskoslezském kraji.

Podle policejní mluvčí Gabriely Holčákové kolem 22:00 záchranáři přivezli do nemocnice čtyřicetiletého muže z Ostravy, o něco později jeho devětačtyřice­tiletého známého z Frýdecko-Místecka. Už předtím byla otrava zjištěna u třiasedmdesá­tiletého muže z Karvinska, podle lékařů je jeho stav velmi vážný.

Čtyřicetiletému muži v krvi naměřili obsah jedné promile metylakoholu, ale žádný alkohol, řekl mluvčí ostravské nemocnice Jiří Maléř. Pacient je na jednotce intenzivní péče a byl připojen na umělou ledvinu. Muž záchranářům řekl, že popíjel se svým známým z Frýdecko-Místecka. „Ten zatím neměl pociťovat zdravotní obtíže a do nemocnice se odebral až po apelu policistů k lékařskému vyšetření," uvedla Holčáková.

Pacient s akutní intoxikací metylalkoholem byl v úterý 18. září v ranních hodinách hospitalizován také na jednotce intenzivní péče frýdecko-místecké nemocnice. „Další informace o zdravotním stavu pacienta nemocnice nebude poskytovat," popsala tisková mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku Jolana Filipová.

V Ostravě se nyní po otravě léčí dva lidé, osmašedesátiletý muž je ve velmi vážném stavu.

Další otrávený byl v pondělí byl převezen do Havířova z karvinské nemocnice, nyní je na jednotce intenzivní péče. Podle primáře havířovského ARO Roberta Bocka je stav pacienta velmi vážný. V Havířově se v současné době léčí pět lidí, jedna žena je už několik dní v hlubokém bezvědomí, uvedl Bocek.

Dalšího pacienta po otravě metylalkoholem přijala v pátek večer havířovská nemocnice. „Třiasedmdesátiletý muž byl převezen do Havířova z karvinské nemocnice, nyní je na jednotce intenzivní péče," řekl primář havířovského ARO Robert Bocek. Podle něj je stav pacienta velmi vážný. Muž je sice při vědomí, ale musel být připojen na umělou ledvinu.

Nemocnice si už nechala z Městské nemocnice v Ostravě přivézt pět dávek norského léku fomepizol a právě u muže převezeného z Karviné jej lékaři nasadili.

Pátrání pokračuje

Moravskoslezští kriminalisté mezitím stále pátrají po původu nekvalitního alkoholu. V souvislosti s otravami mají už čtrnáct podezřelých. „Třináct osob je obviněných a osm vzal soud do vazby," sdělila mluvčí ostravských policistů Gabriela Holčáková.

Dál také probíhají četné kontroly, zda provozovatelé restaurací stánků a prodejen dodržují zákaz prodeje tvrdého alkoholu. Jen během uplynulého víkendu zkontrolovali na šest tisíc provozoven.

„Bylo odebráno 26 vzorků alkoholu, které byly zaslány k toxikologickým expertizám. V 68 případech bylo zjištěno nedodržení opatření ministerstva zdravotnictví. Porušení zákazu prodeje alkoholu řeší pracovníci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje v rámci své kompetence," sdělila Daniela Vlčková z krajské policie. Dodala, že pokud policisté zajistí nekolkovaný alkohol, předají ho celníkům a ti zahájí další řízení.

Zvýšené kontroly budou podle Vlčkové probíhat i v dalších dnech. „V příštích dnech, hlavně v odpoledních hodinách, budou společné hlídky, složené převážně z policistů, celníků, hasičů a pracovníků hygieny, znovu kontrolovat dodržování mimořádného opatření v celém Moravskoslezském kraji," dodala s tím, že policisté znovu varují veřejnost před konzumací nekolkovaného alkoholu, který může obsahovat škodlivý metanol.