Přispět na dobrou věc mohli také lidé, kteří se dobrovolně zbavili svých dlouhých vlasů, ze kterých vzniknou paruky pro onkologické pacienty. Ano, takové rozhodnutí chce odvahu. Ale našlo se několik takových, kteří „do toho šli“.

Byla mezi nimi například i jedenáctiletá Daniela Mokrošová, kterou kadeřníkům svěřila její maminka Kateřina. „Danielka se sama rozhodla, že se nechá ostříhat, zřejmě po vzoru své kamarádky,“ prozradila a po očku sledovala, jak kadeřnice zkracuje její dceři blonďaté natočené kadeře, které jí rostly asi dva roky. Uběhlo zhruba 10 minut a Daniela držela ustřižené copánky v ruce. Než je předala kadeřnicím, nechala se s nimi na památku vyfotit.

Mistryně kadeřnického řemesla prozradily, že na červencovém Masters of Rock ve Vizovicích ostříhali více než osmdesát rockerů. V Orlové se našlo osm odvážných. A byl mezi nimi třeba i bývalý horník pan Vladimír, který byť už proplešatělý si nechal ustřihnout culík.

Vlasy pak zpracovávají a paruky vyrábějí právě kadeřnice z pražského salonu Dlouhovláska.cz, které na orlovském Rocktherapy zájemce stříhaly. Spolumajitelka salonu Petra Valentová říká, že myšlenka se zrodila asi před třemi lety. „Začali jsme s prodlužováním vlasů. Když jsem pak viděla ženy, které ze salonu odcházely rozzářené, spokojené a šťastné, tak mě napadlo, že bychom mohli vyrábět celé paruky z lidských vlasů,“ přibližuje vznik tohoto nápadu.

Právě před třemi lety vyrobili první takovou paruku ženě po onkologickém onemocnění. Od té doby pomohli najít ztracenou sebedůvěru a udělat radost asi 150 dívkám a ženám. Dnes mají několik klientek týdně. „Na čekací listině máme aktuálně 52 lidí s onkologickým onemocněním a desítky dalších, kteří nejsou přímo ohroženi na životě. Už tři roky spolupracujeme Dlouhovláska.cz s nadačním fondem Šance onkoláčkům. Pro děti vyrábíme paruky a ještě přispíváme formou sponzorských darů,“ dodává spolumajitel kadeřnictví Petr Štál.

Vlasy získávají zásadně darem. Na podobné akci jako v sobotu Orlové, kde získali 350 gramů vlasů. Lidé jim ale vlasy posílají i poštou.