Až tříleté vězení hrozí Jiřímu S. (53 let) z Ostravy. Podle státní zástupkyně v rozporu se zákony provozoval delší dobu preparátorskou dílnu v Ostravě-Vítkovicích. Při prohlídce policisté mimo jiné zajistili exempláře, mezi nimiž byli například tetřev hlušec, tesařík alpský, vydra říční, krkavec, ale také exotická zvířata jako krajty zelené, hroznýš královský a podobně.

Muž během celého přípravného řízení nevypovídal. Svého práva využil také u hlavního líčení.

Tetřev Hlušec. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Antonín Hříbal„Nebudu vypovídat,“ prohlásil pouze. Lidé, se kterými spolupracoval, jej líčili různě. Jedni o něm hovořili jako o zkušeném a vstřícném preparátorovi, další jako o zlatokopovi, který je zklamal.

„Měli jsme domluvený lov svišťů v Rakousku. Pak u něj někdo dohodl preparaci. Byla to velice nepodařená práce. Snažili jsme se od něj peníze získat zpět. Ale neuspěli jsme. Neměli jsme žádný doklad. Tvrdil, že mu nedokážeme, že pro nás sviště vyhotovil. Oprava byla nemožná. Preparát začal smrdět, opadávaly chlupy, spálil jsem ho v kamnech,“ líčil jeden ze zákazníků.

DUSIL PTÁKY?

Další svědek hovořil o tom, jak se s Jiřím S. před léty seznámil při kroužkování ptáků. Později ale podle svých slov zjistil, že jeho kolega některé odchycené a okroužkované ptáky nepouštěl zpět do přírody, ale údajně je dusil a schovával v autě.

„Zabíjel zvířata, které měl kroužkovat. Vůbec jsem to netušil. Hrozně mě rozčílilo, když jsem viděl mrtvé ptáky v kufru jeho auta. Nechápu, že se mohl takového pytláctví dopustit,“ vzpomínal.

Kroužkování ptáků

Jiří S. je obžalován z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Zodpovídá se také z neoprávněného podnikání, jelikož preparátorskou dílnu podle státní zástupkyně provozoval nelegálně.

Jednání bylo odročeno, pokračovat by mělo v červenci.