Město duchů. I tak někteří přezdívají Jánským Koupelím nedaleko Starých Těchanovic na Opavsku. Kdysi to bývalo široko daleko vyhlášené lázeňské a rekreační středisko, dnes už tato zlatá éra zůstává jen ve vzpomínkách lidí. Objekty jsou zdevastované, okolí zbídačené.

„Do Jánských Koupelí jsme jezdili pravidelně především na firemní chatu za odpočinkem. Po krásné procházce v okolní přírodě jsme se také mohli občerstvit v dobrých restauracích, které se nacházely v lázeňských domech. Ale pro co jsme se tam vydávali běžně i o víkendu, byla kyselka. Stále se utvářely fronty, lidé si vodu čepovali i do barelů,“ vzpomíná Renáta Čechová a dodává, že z kyselky se vařila nejlepší káva.

Poslední rekreanti opustili Jánské Koupele v roce 1993, o rok později byly zavřeny definitivně. Areál začal rychle chátrat a během několika dalších let byly lázně zruinovány úplně. V roce 2003 koupila Jánské společnost Baneba, obnovit lesk zašlé slávy se ale jejím tehdejším majitelům nepodařilo.

Po mnoha peripetiích se jim ale areál povedlo alespoň prodat. Pomyslný klíč od Jánských Koupelí tak patří tenistovi Tomášovi Berdychovi a podnikateli Petru Lexovi, kteří vlastní i zmíněnou firmu Baneba.

close Jánské Koupele (německy Bad Johannisbrunn), dříve také Melčské lázně, jsou bývalé lázně ležící severozápadně od Vítkova v okrese Opava, v rozsáhlých lesích při řece Moravici. Celý areál byl roku 2005 zapsán do seznamu kulturních památek České republiky. P info Zdroj: Deník / Vladimír Pryček zoom_in Jánské Koupele (německy Bad Johannisbrunn), dříve také Melčské lázně, jsou bývalé lázně ležící severozápadně od Vítkova v okrese Opava, v rozsáhlých lesích při řece Moravici. Celý areál byl roku 2005 zapsán do seznamu kulturních památek České republiky.Autor: Deník / Vladimír Pryček

Zůstávají památkou

Všichni si od té doby kladou tu stejnou otázku: co bude dál? Podaří se vrátit areálu krev zpátky do žil? Budou objekty srovnány se zemí a vznikne tady třeba něco úplně jiného? Odpověď zní: zatím ne. Naší redakci se podařilo spojit s Petrem Lexou, kterého jsme se na další osud Jánských Koupelí zeptali.

„V současné době není v této věci nic nového. Nějaké řešení máme a pracujeme na něm, ale v tuto chvíli nechci být konkrétnější,“ říká.

close Jánské Koupele (německy Bad Johannisbrunn), dříve také Melčské lázně, jsou bývalé lázně ležící severozápadně od Vítkova v okrese Opava, v rozsáhlých lesích při řece Moravici. Celý areál byl roku 2005 zapsán do seznamu kulturních památek České republiky. P info Zdroj: Deník / Vladimír Pryček zoom_in Jánské Koupele jsou od roku 2005 zapsány na seznamu kulturních památek České republiky, a tudíž možnost, že by se například budovy zbořily, nepřipadá v úvahu. V únoru 2017 požádali Berdych s Lexou o sejmutí památkové ochrany, ale neúspěšně. Jak nám potvrdilo Ministerstvo kultury České republiky, žádný další pokus už poté neuskutečnili a Jánské Koupele dál zůstávají památkou.

„Podle názoru ministerstva původní charakter památky nezanikl, nepominuly tak důvody pro památkovou ochranu souboru. Jánské Koupele jsou nadále evidovány v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky a vyjmutí je možné jen na základě pravomocného rozhodnutí o zrušení prohlášení za památku za předpokladu, že by existovaly mimořádně závažné důvody pro jeho zrušení,“ uvedla Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva.

Pro vyjmutí ze seznamu památek by byl starosta Starých Těchanovic, do jehož katastru drtivá většina bývalých lázní spadá. „Raději bych se přiklonil k této variantě. Protože zůstanou-li Jánské Koupele památkou, neopraví je nikdo,“ míní starosta Luděk Kozák, který se mimo jiné podílí také na zabezpečení objektů proti vniknutí vandalů, kteří zde stále řádí.

Historie Jánských Koupelí

close Jánské Koupele (německy Bad Johannisbrunn), dříve také Melčské lázně, jsou bývalé lázně ležící severozápadně od Vítkova v okrese Opava, v rozsáhlých lesích při řece Moravici. Celý areál byl roku 2005 zapsán do seznamu kulturních památek České republiky. P info Zdroj: Deník / Vladimír Pryček zoom_in První písemná zmínka o místních léčivých pramenech je z první poloviny 17. století. Počátky lázeňství se datují do století 19., kdy v roce 1812 postavil tehdejší majitel panství Jan Tenczina první lázeňský dům.

Velkého rozmachu se lázně dočkaly za hraběte Camilla Razumovského, který je koupil v roce 1895. Blahodárné účinky pramenů sloužily k léčbě chudokrevnosti, vyhlášené byly i uhličité koupele, které pomáhaly při léčbě revmatismu, nespavosti i srdečních chorob. Původním účelům sloužily Jánské Koupele do roku 1940.

Za druhé světové války je Němci využívali jako zajatecký tábor. Rok 1945 znamenal znárodnění objektu, vznikla zde dětská ozdravovna a rekreační středisko.