Městská nemocnice Ostrava počítá s tím, že na toto pracoviště se (zatím) šesti lůžky budou překládáni především pacienti z oddělení ARO. „Očekáváme i hospitalizace chronicky nemocných, u kterých opakovaně dochází ke zhoršování stavu,“ popisuje Sojka s tím, že o tuto službu je stále větší zájem a kapacita fifejdského NIP bude pravděpodobně zaplněna z podstatné části hned při zprovoznění.

„Lůžka na klinikách ARO blokují právě tito pacienti. Doba pobytu u nás na NIP přitom prakticky není omezena. Neznamená to ale, že by se už nemohli vrátit do normálního života, stále bude naděje na jejich odpojení od přístrojů,“ říká primář geriatrie. Právě ventilátory a další podpůrné „mašinky“ jsou to hlavní, co NIP odlišuje od LDN (kde nejsou schopni starat se o lidi se selhávajícími orgány). V tom novém v Ostravě předpokládají příjmy pacientů v dospělém věku.

„Vybavují se nám prostory v rekonstruovaném pavilonu H2, kde je geriatrie s internou, budeme prostorově i personálně srovnatelní s JIP a máme spadat pod ARO,“ doplňuje Sojka. Do budoucna se v městské nemocnici uvažuje také o jednotce dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP) pro pacienty s poruchami vědomí, ale ve stabilizovaném stavu, jimž neselhávají životně důležité orgány.

Orlová výkladní skříň nemocnice
NIP a DIOP v kraji má nejdéle nemocnice v Orlové a po deseti letech jeho provozu považuje oddělení s patnácti lůžky za svou výkladní skříň. Od minulého týdne funguje NIP a DIOP rovněž v nemocnici ve Frýdku-Místku. Městská nemocnice v Ostravě tak bude třetí. Další nejbližší oddělení tohoto typu mají až v Olomouci.