Při svém odjezdu byl Pleskot přesvědčen, že už se zpátky nikdy nevrátí. Ostrava pro něj byla jen černou skvrnou na mapě. Ale už za několik měsíců plných úvah architekt svůj pohled přehodnotil a i díky němu dnes v Ostravě najdeme místo, kam se sjíždí lidé z celé Evropy.

„Vybavuji si, když jsem do Dolních Vítkovic přijel poprvé. Hned na začátku stála zašlá vrátnice a všude byly budovy a konstrukce, které sloužily k provozu někdejšího areálu. Nedokázal jsem si představit, co nás čeká,“ vzpomíná ředitel zájmového sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.

MILIARDY KORUN, MILIONY LIDÍ

Od samého začátku se počítalo s tím, že obnova areálu se bude ubírat v duchu tří základních hodnot vzdělávací, kulturní a společenské. Po letech studií a příprav se tak začalo dít i fyzicky. V průběhu let bylo do areálu různými investory a z mnoha projektů investováno na dvě miliardy korun!

„V roce 2011 byl vyzvednut zvon plynojemu pro základ dnešního Gongu, rok nato začala stavba Velkého světa techniky, práce na vzniku nástavby vysoké pece číslo 1 a v následujících letech mnohé další významné počiny,“ shrnuje Koudela. Areálem, v němž si nedokázal představit budoucnost s konkrétními obrysy, dnes projde na 1,5 milionu spokojených návštěvníků. Pozor, ročně!