Brány Helfštýna se otevřou v sobotu 4. ledna, a to v době od 8 do 15 hodin.

„Výstup je hvězdicový - to znamená, že se lidé mohou vydat na hrad z různých směrů. Naše skupinka turistů z Přerova vyrazí vlakem o půl deváté ráno do Lipníku, a odtud půjdeme pěšky přes Týn nad Bečvou až na Helfštýn. Je to pohodová, asi pět kilometrů dlouhá trasa,“ řekla Jarmila Válková z SK Klubu českých turistů v Přerově, který je organizátorem akce.

Lyžování v Koutech nad Desnou - 3. ledna 2020
Podívejte se, jak to sviští na sjezdovkách v Jeseníkách. Využít můžete i skibus

Účastníci výšlapu dostanou po zvládnutí náročné trasy v cíli, který bude jako obvykle na třetím kovářském nádvoří, diplom. Mohou si také zakoupit ke 43. výročí zimního výstupu magnetky a samolepky s tématickými obrázky nebo klubové odznaky. „Pro děti jsme pak přichystali sladké odměny,“ dodala.

Za každého počasí

Zimní výstup se těší velké oblibě a každoročně si přijdou na hrad popřát šťastný nový rok staří přátelé a známí. Je ale i místem setkávání spolků a příležitost pozdravit se tu si nenechají ujít skautské oddíly, hasiči, chovatelé tibetských dog nebo zástupci Československé obce legionářské.

Mlha přikrývá Olomouc, nad ní vládne slunečné a teplé počasí. 2. ledna 2020
Úchvatné záběry: Olomouc zakryla peřina z mlhy

„Turistům je jedno, jaké je počasí. Měli jsme roky, kdy byly velké mrazy a sníh, a přesto přišla spousta lidí. Teď zase straší, že má být první sobota v lednu na blátě,“ dodala Jarmila Válková. Podle ní si na hrad každoročně dorazí nejen turisté z Moravy, ale i z Čech.

Káva a zabijačka

Návštěvníky, kteří se rozhodli oslavit nový rok pohybem, čeká na nádvoří občerstvení.

„Chystáme pro ně pražení kávy, kávový bar, ale i zabijačkové dobroty a ukázky kování v historické kovárně,“ nastínil kastelán hradu Jan Lauro. Vstupné je symbolické a činí 20 korun.

Modernizace a elektrifikace trati Olomouc - Uničov. V prosinci 2019 byla zprovozněna železniční stanice Uničov a úsek žst. Uničov – Uničov zastávka, včetně mostních objektů a propustků a přejezdů
Velká výluka Olomouc - Šternberk se blíží. Takto teď vypadá proměna tratě

Návštěvnickou sezonu na Helfštýně poznamenala i letos rekonstrukce renesančního paláce, která má skončit v červnu 2020. Řidiče navíc potrápila uzavírka silnice mezi Lipníkem a Týnem nad Bečvou. I přes komplikovaný přístup z důvodu opravy komunikace a stavebních omezení se počet návštěvníků, kteří se letos vydali na Helfštýn, přiblížil hranici 70 tisíc.

„Jsme s návštěvností spokojeni a řada památek by nám ji mohla závidět i za běžných okolností. Během příští sezony se veřejnosti otevře i čtvrté nádvoří včetně nových expozic,“ uzavřel Jan Lauro.

Rekonstruovaný hradní palác na hradě Helfštýn kryjí skleněné střechy. Říjen 2019
Palác na Helfštýně dostává skleněnou střechu. Takto teď vypadá