Vítězové Proti přehradě sice mají v zastupitelstvu většinu, ale musí počítat s tím, že opozice může kdykoliv vyvolat předčasné volby. Pokud se lidé z kandidátky Občané pro rozvoj obce vzdají svých mandátů a počet heřminovských zastupitelů klesne pod pět, podle zákona zastupitelstvo automaticky končí.

Vítěz voleb Proti přehradě má svůj program v názvu. A program opozice? „Uděláme maximum pro to, aby došlo ke schválení nového územního plánu,“ slíbili v kampani Občané pro rozvoj obce. Problém je, že územní plán obce nelze změnit bez zakreslení plánované přehrady.

O územní plán bez přehrady přitom právník Nových Nových Heřminov Radek Ondruš hodlá opřít svou strategii při obraně obce.

PRECEDENT: PŘEHRADA BEZ ÚZEMNÍHO PLÁNU?

Zastupitelstvo Nových Heřminov má sedm členů. Kandidátka proti přehradě má čtyři zastupitele, kandidátka Občané pro rozvoj obce tři. Jejich programy jsou v otázce nového územního plánu protikladné a neslučitelné.Zdroj: Deník / František Kuba

V České republice ještě nikdo nezkoušel postavit přehradu, která není v územním plánu obce. Pokud heřminovští zastupitelé neschválí územní plán s přehradou dobrovolně, může dojít na bezprecedentní právní bitvu, u které nelze predikovat výsledek.

Podle názoru zastupitelů Proti přehradě je změna územního plánu pro stát tak důležitá, že bude muset přehodnotit své dosavadní vystupování z pozice silnějšího a začne s obcí jednat jako s rovnocenným partnerem.

Ministerstvo zemědělství už deset let odmítá žádosti obce o mediátora pověřeného jednáním o přehradě.

Bude stát vstřícnější, když opozice v zastupitelstvu začala prosazovat dobrovolnou změnu územního plánu?

STAROSTA: OPOZICE KOPE ZA POVODÍ ODRY

„Kdyby byl starosta z jedné kandidátky a místostarosta ze druhé, bylo by to jako zapřáhnout koně ať táhnou kočár dopředu i dozadu současně. V předvolební kampani jsem nabyl dojem, že kandidátka Občané pro rozvoj obce lidově řečeno kope za Povodí Odry,“ uvedl na ustavující schůzi zastupitelstva staronový starosta Ludvík Drobný (Proti přehradě).

Nejen naprostá většina občanů Nových Heřminov, ale i zastupitelé jak Proti přehradě, tak Pro rozvoj obce se shodují, že stavba přehrady není v jejich zájmu.

Už se ale neshodnou v tom, jak na tento projekt reagovat.

ZNÁTE NĚKOHO, KDO TU NÁDRŽ CHCE?

Jedním ze tří opozičních zastupitelů Občané pro rozvoj obce je také bývalý starosta Heřminov Radovan Jílka: „Mrzí mě, že se z obyvatel Nových Heřminov staly dva tábory: přehradáři a protipřehradáři. Ukažte mi jednoho jediného člověka, který tady tu přehradu chce. Vidíš starosto, nikoho takového neznáš. My jsem přece jasně řekli, že s přehradou nesouhlasíme, tak jací jsme přehradáři? My toužíme jenom po tom, aby tato dědina nechcípla,“ uvedl Radovan Jílka s tím, že jejich volební program nového územního plánu není motivován podporou přehrady, ale nedostatkem stavebních pozemků. Starosta Drobný je ale přesvědčen, že stavební lokality v obci lze najít i za současného územního plánu, ve kterém není přehrada.

„Komunální volby nebyly o tom, kdo má sedět v zastupitelstvu, ale jestli se bude stavět přehrada nebo ne. Veškerý rozvoj, který propagujete, je podmíněn stavbou přehrady. To nepopřete. Přijetí nového územního plánu rovná se přijetí přehrady,“ vysvětlil staronový starosta Ludvík Drobný kolegům z kandidátky Občané za rozvoj obce, čím si vysloužili přezdívku přehradáři.