Aktuálně mají zaměstnanci zahrady radost ze dvou mláďat orla mořského. Třetí mládě se vylíhlo o několik dnů později než jeho sourozenci, a tak bylo v rámci spolupráce mezi zoologickými zahradami sdruženým i v Unii českých a slovenských zoologických zahrad převezeno k adoptivnímu páru do Zoo Liberec (snímek níže).

Orli mořštíZdroj: Zoo Ostrava/S.Firlová

Tento největší orel Evropy byl v České republice v minulosti vyhuben. Díky vysazení v lidské péči odchovaných ptáků a přísným ochranářským opatřením se v ČR opět vyskytuje a hnízdí.

ŠIMPANZÍ MLÁDĚ

Dalším vzácným přírůstkem je mládě šimpanze hornoguinejského. Jedná se o kriticky ohroženého lidoopa.

Mládě šimpanze v ostravské zoo.Zdroj: Zoo Ostrava/Pavel Vlček

V loňském roce se v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) narodilo pouze sedm mláďat tohoto druhu. Poslední mládě šimpanze se v Zoo Ostrava narodilo před 10 lety ještě ve starém pavilonu primátů. 

K TÉMATU

Šimpanz hornoguinejský (Pan troglodytes verus) je nejohroženějším poddruhem šimpanze. Žije v lesnatých savanách a v deštných lesích západní Afriky, v několika zemích byl již vyhuben (Benin, Burkina-Faso a Togo). V Červeném seznamu IUCN je veden v kategorii kriticky ohrožený (Critically Endangered). Hlavními příčinami ohrožení jsou degradace jejich přirozeného prostředí a přímé pronásledování člověkem. Divoká populace je fragmentovaná, její početnost je odhadovaná na 18 000 až 65 000 jedinců. V rámci Evropy žije v lidské péči jen přibližně 250 jedinců.