Také Krnov má za sebou víkend plný akcí, na kterých se zapalovaly svíčky, zpívala hymna a vzpomínalo se na události před třiceti lety. Krnovské organizace KDU-ČSL a ODS pozvaly veřejnost na výstavu fotografií v Bauerově kavárně a na vzpomínkový večer v synagoze. O své vzpomínky se zde podělili například první demokraticky zvolený starosta Bedřich Marek nebo ekolog Miloš Vyleťal.

„Jsem ještě plný Letné, kterou jsem sledoval v televizi a jsem rád, že nejde jenom o vzpomínání, co se nám povedlo před třiceti lety, ale vidět, že duch a myšlenka sametové revoluce svým způsobem pokračuje,“ uvedl Vyleťal v úvodu svého vzpomínání.

Sametová revoluce pro něj začala 18. listopadu 1989 v Praze, kde byl na konferenci Českého svazu ochránců přírody. „Hned ráno přišli studenti požádat, aby mohli na konferenci vystoupit. Předsednictvo tomu chtělo zabránit, ale odhlasovalo se, že dostanou slovo. Tak jsem se dozvěděl, co se stalo na Národní třídě,“ začal vzpomínání Vyleťal, který přijal pozvání studentů na Václavské náměstí a poprvé tam zažil atmosféru „probuzení národa“.

Po návratu do Krnova byl zklamaný, že tady se ještě nic neděje. „Potkal jsem se s Petrem Strnadelem a Zdeňkem Jeníkem a shodli jsme se, že je potřeba s tím něco udělat. Začali jsme vylepovat plakáty, ale dostali jsme zprávu, že sám předseda Městského národního výboru běhá po Krnově a osobně je strhává. Ty plakáty svolávaly lidi v neděli večer na náměstí,“ popsal Vyleťal atmosféru Krnova.

Soudruzi vymysleli jak usměrnit dav, který se chystal na náměstí. Rozhodli se, že převezmou iniciativu a ze shromáždění na podporu studentů a udělají akci na podporu komunismu. „Na náměstí jsme už čekali na příchozí a navigovali jsme je k divadlu, kde se uskutečnilo první velké svobodné shromáždění,“ uzavřel Vyleťal.