Potvrdil to předseda Sdružení hornických odborů OKD Miroslav Syrový.

Mluvčí OKD Vladislav Sobol prohlásil, že vedení společnosti věří, že to je impuls k dalšímu jednání.

Odboráři s vedením OKD vyjednávají už zhruba čtyři měsíce. „V pondělí na posledním jednání jsme se nedohodli. Požádali jsme proto o zprostředkovatele. Než se to dohodne, vyhlásili jsme stávkovou pohotovost,“ řekl odborový předák.

Stávkovou pohotovost vyhlásily všechny tři odborové organizace, které působí v OKD. Syrový uvedl, že odboráři schválí zprostředkovatele, kterého navrhne zaměstnavatel. Pokud by se obě strany přes zprostředkovatele dohodly, Syrový odhaduje, že by stávková pohotovost skončila do konce března.

Jestliže však ani zprostředkovatel nepomůže, hrozí podle odborářů stávka. „I když mají obě strany rozdílné názory, z toho jednání vyplývá, že se chtějí dohodnout,“ řekl mluvčí OKD. Dodal, že vedení podniku respektuje, že odboráři využili své zákonné právo a že stávková pohotovost je v podstatě administrativní proces, který nijak neohrozí výrobu, bezpečnost ani těžbu.

Odborář Miroslav Syrový uvedl, že odbory původně požadovaly růst mezd až o 10 procent. Pak přistoupily na argumenty zaměstnavatele o nejisté situaci ohledně cen uhlí a snížily své požadavky.

„Chtěli jsme navýšení základních mezd o inflaci, která se předpokládá okolo 3,5 procenta. Ke konci roku bychom viděli, jaké budou ceny, a bavili se dále, jestli se to ještě navýší. S tím zaměstnavatel nesouhlasil, říkal, že teď dá asi dvě procenta, a když se bude dařit, pak ještě něco přidá,“ řekl Syrový. To je podle něj pro odboráře nepřijatelné. „Ceny se od nového roku zvedají a lidé nemůžou čekat celý rok, zda jim někdo přidá. Při navýšení o dvě procenta by šla životní úroveň dolů, což při ziscích, jaké OKD má, je pro nás nepřijatelné,“ řekl odborář.