Vedení Psychiatrické léčebny v Opavě, která je jediným zařízením svého druhu v kraji, bude zřejmě muset zrušit lůžka a propustit část personálu. Souvisí to s novou personální vyhláškou, která začne natvrdo platit od Nového roku, a s ekonomickým tlakem ze strany zdravotních pojišťoven.

Z dostupných informací vyplývá, že opavská léčebna uvolní tři pavilony a nabídne je k sociálnímu využití. Změny v léčebně se nijak nedotknou péče o těžké a nebezpečné pacienty, agresivní duševně nemocné lidi, kteří pod vlivem nemoci ubližují sobě či okolí. Zřejmě ale poklesne standard péče, který dosud léčebna nabízí lehčím pacientům. Dostanou méně komfortní nabídku služeb. V zaměstnání by měli skončit především přesluhující důchodci, pracovníci ve zkušební době či zástupy za rodičovskou dovolenou.

Ostrava: věčně obsazeno

Na změny v psychiatrické péči dojde také v Ostravě. V třísettisícovém městě doposud bylo pouhých třináct psychiatrických lůžek ve fakultní nemocnici. Věčně obsazených. Pokud léčba snese odklad, duševně nemocní na ně musejí čekat. Vedení fakultní nemocnice proto už delší dobu jednalo se zdravotními pojišťovnami o navýšení počtu akutních psychiatrických lůžek. Aby mohli přijmout více pacientů a pojišťovny jejich léčbu zaplatily.

„Podařilo se, zdravotní pojišťovny počítají s tím, že příští rok se kapacita psychiatrie zvýší na padesát lůžek," potvrdil mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Primář psychiatrie ostravské fakultní nemocnice Petr Šilhán to vítá, protože počet psychiatrických onemocnění neustále stoupá. Přibývá neurotických poruch, depresí i závislostí na alkoholu. „Za posledních deset let se zvýšil počet lidí, kteří vyhledali pomoc psychiatra, o pětačtyřicet procent. Přibývá zejména lidí, kteří potřebují krátkodobý pobyt v nemocnici," konstatoval primář.

V Moravskoslezském kraji se lidé s psychickými problémy mohou léčit ještě na psychiatrii havířovské nemocnice (o budoucnosti tohoto oddělení se v současnosti jedná) a v soukromém CNS-Centru v Třinci.