Nejvyšší počet nemocných je hlášen v opavském okrese, kde onemocnělo 2237 osob na sto tisíc obyvatel.

V minulém týdnu byly hlášeny tři nové případy chřipky typu A vyvolané subtypy A/H3N2 A/H1N1pdm09. „Dvě ženy a jeden muž z Opavska museli být hospitalizováni pro závažný klinický průběh se srdečním nebo respiračním selháním na odděleních ARO a JIP. Ani jeden z pacientů nebyl proti chřipce očkován,“ pokračovali krajští hygienici.

Přitom právě očkování je jednou z možností, jak se proti chřipce chránit. Vakcinaci doporučuje také lékař a předseda okresního sdružení praktických lékařů Oldřich Víteček.

„Očkování je vhodné pro všechny, navíc nad 65 let je pro lidi hrazeno v plné výši státem. Sám mám ve své ordinaci naočkovaných asi dvě stovky pacientů,“ uvedl. A dodal, že v zimních měsících se velice často objevují také střevní virózy.

„V minulém týdnu mi průjmové onemocnění nahlásili tři klienti. Je to ovšem onemocnění, se kterým lidé běžně k lékaři nejdou, tak se o problémech ani nedozvíme,“ sdělil závěrem Víteček. V těchto případech postačí správná dieta, klid a doplňování tekutin.

Na území České republiky i nadále nebylo dosaženo nemocnosti evidované v období před vánočními svátky. Laboratorně zachycené kmeny na našem území odpovídají situaci v Evropě. Stále platí, že se ve většině zemí nejčastěji objevuje chřipka typu A, a to až v 60 procentech.