Výběr firmy, která má v centru města stavět nový dopravní terminál, je prakticky před podpisem smlouvy. Mezi zastupiteli však stále rezonuje nejen výsledek, ale také způsob, jakým město zhotovitele vybralo.

Veřejná soutěž, která probíhala od začátku roku a jako vítěz z ní vzešla firma, jež nabídla jednu z nejvyšších cen, je terčem kritiky opozičních zastupitelů. A to přesto, že před třemi týdny po vzrušené debatě a neochotě opozice nakonec zastupitelstvo odsouhlasilo ještě navýšení částky, kterou město musí na tuto zakázku uvolnit z rozpočtu.

Otevřený dopis

Nevole části opozice dala vzniknout otevřenému dopisu, který ve středu dostali všichni zastupitelé Českého Těšína. Text vznikl na schůzce zástupců opozičních stran o den dříve a jeho autoři tvrdí, že při výběru stavební firmy, která má stavět dopravní terminál, došlo k řadě pochybení.

Opírají se přitom o právní analýzu advokátky Jany Zwyrtek Hamplové, která se specializuje na oblast samosprávy. Autoři otevřeného dopisu právě s odvoláním na právní rozbor zmiňované veřejné zakázky nabádají Radu města, respektive přímo nejužší vedení města, aby před podpisem smlouvy s firmou všechno ještě jednou zvážili.

„Pokud jste přesvědčeni, že máte vše ošetřeno na sto procent a my o tom jen nejsme správně informovaní, pak se není čeho obávat, protože ani kontrolní úřady na nic nepravého nepřijdou a vše bude v pořádku. Pokud však v přípravě projektu k pochybením, na která poukazuje advokátka Hamplová, skutečně došlo, považujeme za férové upozornit vás na jejich možné důsledky a vyzvat vás, abyste situaci ještě ‚v hodině dvanácté‘ přehodnotili,“ píše se ve zmiňovaném dopise, pod kterým, je podepsána Alena Hasáková, zastupitelka za politické hnutí Nezávislí, jež dopis také rozeslala.

V dopise se mimo jiné píše také o tom, že opoziční zastupitelé jsou připraveni podat v této věci podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Varují také před tím, že pokud kontroly čerpání dotací na tuto investici zjistí pochybení, může být městu krácena dotace, nebo jí bude muset vrátit a stavební firmě zaplatit z erárních peněz. A navíc může hrozit penále v řádu milionů korun.

Terminál se prodraží

Ke kritice způsobu přípravy a průběhu veřejné soutěže se přidal také autor projektu Wieslaw Kubica, jemuž investor, tedy město, neumožnilo provádět při stavbě autorský dozor. „Ještě se mi během praxe nestalo, aby investor chtěl obejít autora projektu. V tomto případě si na tom dal investor hodně záležet. Problém je mimo jiné v tom, že byly od začátku špatně nastavené parametry soutěže,“ tvrdí architekt Kubica.

Svůj postoj k této záležitosti deklarovala rovněž místní ODS, když na svém facebooku tvrdí, že město zaplatí za terminál minimálně o 16 milionů korun bez DPH více než by muselo. Poukazuje na to, že administrátor veřejné soutěže vyřadil čtyři nejlevnější nabídky povětšinou místních firem kvůli nesmyslně přísným nastavením některých kritérií zadavatelem, tedy městem.

Souboj posudků

Starostka města Gabriela Hřebačková na argumenty kritiků z řad opozičních zastupitelů říká, že všechno není tak, jak se veřejně deklaruje.

„Nevidím důvod, proč smlouvu s vítězem soutěže nepodepsat. Město si nechalo udělat právní rozbor, abychom měli jistotu, že je vše správně. Navíc komunikujeme s poskytovatelem dotace. Nevidím proto důvod, proč smlouvu se zhotovitelem nepodepsat. Ve hře je dotace, a my chceme vše dělat tak, abychom o ni nepřišli,“ řekla Deníku starostka Gabriela Hřebačková.

Dodala také, že radnice opakovaně nabízela zastupitelům k nahlédnutí zmiňovaný právní rozbor celé záležitosti. „Dnes jsem se opět ptala úředníků radnice a bylo mi řečeno, že si jej nikdo ze zastupitelů nevyzvedl, což mě, musím říci, překvapuje,“ řekla ve čtvrtek odpoledne.