Podle zákona je v takovém případě smlouva neplatná a město by mělo peníze dostat zpět. Deníku to už dříve potvrdili nezávislí právníci. Problém je v tom, že banka je v likvidaci. Orlovští radní koncem června pověřili zajištěním podání žaloby tajemníka městského úřadu Radomíra Matuška. Ten je však na dovolené a tak Deníku tento krok potvrdil starosta Orlové Miroslav Chlubna.

Starosta Orlové Miroslav Chlubna.
Chyba? Orlová nemá 60 milionů, ale ani smlouvu o jejich vkladu do Sberbank!

„Ano, pan tajemník to dostal za úkol. Pro tento tento krok jsme se rozhodli proto, aby nedošlo k promlčení našeho nároku na vrácení peněz. Tím, že smlouva nebyla zanesena v registru smluv, je smlouva o vkladu neplatná a peníze přijaté bankou jsou považovány za bezdůvodné obohacení,” vysvětlil starosta Miroslav Chlubna s tím, že promlčecí doba je v takovém případě tři roky.

„Učinili jsme tento krok proto, aby nám nepropadl žádný termín,“ dodal. Město se už dříve přihlásilo s pohledávkou u likvidátorky banky. „Přihlásili pohledávky i úroky a nyní čekáme, co bude,“ říká Chlubna. Orlovští tento postup ještě konzultovali s právníky například Nového Jičína, který je ve stejné situaci jako Orlová. Má u Sberbank uložené peníze, přes sto milionů korun.

Novojičínští však žalobu na banku nepodávali. „Bance i likvidátorce jsme poslali výzvu k vydání bezdůvodného obohacení a žádost o sdělení stanoviska k věci. V těchto dnech se připravuje přihláška pohledávky města k přihlášení do likvidace,“ uvedla mluvčí Nového Jičína Radka Cahlíková.

Zájemci o pohledávky Sberbank couvli

Plánovaný prodej aktiv zkrachovalé české části Sberbank se zkomplikoval. Likvidátorka Jiřina Lužová, jež případ řeší, serveru HN před pár dny řekla, že v řádném termínu neobdržela žádné nabídky od tuzemských bank. Dříve se přitom o úvěry, jejichž hodnota se pohybuje kolem 60 miliard korun, ucházely PPF, Česká spořitelna či ČSOB.

Může se proto stát, že o ukončení existence zkrachovalého peněžního ústavu se rozhodne až v insolvenčním řízení. V něm by však hrozilo, že pohledávky věřitelů ve výši několika desítek miliard korun nemusí být uspokojeny v plné výši.

Orlová. Nový polyfunční dům, který vyrostl v rámci humanizace centra, vzniku nového náměstí a podzemních garáží.
Má Orlová šanci získat zpět miliony od Sberbank? Právník hodnotí možnosti

Zatím není jasné, zda půjde Sberbank CZ do likvidace, nebo insolvence. Podle informací na serveru zizlavsky.cz se totiž teprve sestavuje mimořádná účetní uzávěrka a audit aktuální hodnoty banky, které by měly být hotové do konce léta. Pokud likvidátorka zjistí, že bude moci ze sta procent uspokojit všechny věřitele, zůstane banka v likvidaci. Když zjistí, že je Sberbank předlužená, bude muset podat insolvenční návrh.

Tuzemská Sberbank, která přišla v důsledku války na Ukrajině a napojení na Rusko o bankovní licenci, se možná nebude porcovat. Server dále uvádí, že likvidátorka by ji ráda prodala jako celek.