Dvanáctý ročník festivalu bude slavnostně zahájen v 17:30 před budovou Nové radnice na Prokešově náměstí. Na místě bude připraven program, včetně koncertů a možnosti vystoupit na radniční věž. „Doufám, že po dočasném, koronavirem vynuceném, útlumu kulturních a společenských aktivit se letošní ročník Ostravské muzejní noci setká s velkým zájmem návštěvníků,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Až do pozdních hodin bude možné zdarma navštívit třeba Galerii výtvarného umění v Ostravě, Národní zemědělské muzeum nebo Důl Michal. Zapojí se také například Ostravské muzeum, Národní památkový ústav nebo Janáčkova filharmonie Ostrava a Dům kultury města Ostravy. Na vybrané prohlídky a aktivity je ovšem nutné se dopředu zaregistrovat ve speciálním rezervačním systému.

S přepravou návštěvníků mezi jednotlivými institucemi budou pomáhat tři speciální autobusové linky zdarma, které vypraví Dopravní podnik Ostrava. Linka A bude jezdit na trase Konzervatoř – Dolní Vítkovice – Konzervatoř, linka B na trase Konzervatoř – Náměstí Svatopluka Čecha – Konzervatoř a linka C mezi Konzervatoří a Michálkovicemi.

Ostravský dopravní podnik při příležitosti Ostravské muzejní noci chystá také noční jízdy historickými autobusy, trolejbusy a tramvajemi. Jedna jízdenka vyjde na 50 korun a bude možné ji zakoupit u průvodčího přímo ve voze. Depozitáře historických vozidel v Ostravě – Martinově letos z technických důvodů nebudou pro veřejnost zpřístupněny.

V loňském roce se akce neuskutečnila kvůli šířící se pandemii koronaviru. „Jsem opravdu rád, že se po roce odmlčení festival opět může konat, navíc s novou energií a vizuální identitou. Návštěvníci si tak opět užijí zajímavý program, netradiční prohlídky a nezapomenutelnou atmosféru večerních akcí v celém městě,“ sdělil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Návštěvníci starší šesti let budou muset na mnoha místech předložit doklad o bezinfekčnosti. K tomu mohou využít buď negativní výsledek testu na koronavirus, potvrzení o absolvovaném očkování nebo o prodělání nemoci. Podrobné informace o programu, jízdní řády speciálních autobusových linek, rezervační systém a seznam všech zapojených institucí je k dispozici na internetových stránkách festivalu www.ostravksamuzejninoc.cz