„Pojali jsme to jako oslavu vzniku zdravotnického školství v našem městě. Nikoliv školy samotné, ta nemá zcela historicky doloženou nástupnickou organizaci,“ vysvětluje Jana Foltýnová coby ředitelka SZŠ a VOZŠ Ostrava.

Tato instituce se každopádně hlásí a její kroniky z časů první československé republiky to nezpochybňují k odkazu Ústavu pro vzdělání a výcvik porodních asistentek, který založili v roce 1933 při Státní nemocnici v Zábřehu.

„Pětaosmdesáté výročí pro nás neznamená jen školní akademii, na niž si program chystají především žáci se svými pedagogy, a kam jsme pozvali zástupce kraje, obvodu i nemocnic, se kterými spolupracujeme. Výročí si připomínáme v průběhu celého roku například setkáním odborných vyučujících či dnem zdraví pro děti se základních a mateřských škol,“ uvádí ředitelka SZŠ a VOZŠ.

V ní se nyní připravuje na působení ve zdravotnictví okolo jedenácti stovek žáků. Pro střední i vyšší odborné vzdělání nabízí vždy po pěti oborech: od všeobecných sestřiček, přes nutriční asistenty po zubní techniky.

„Přesný počet absolventů spočítán nemáme, nicméně jsou jich už tisícovky,“ podotýká Foltýnová s tím, že hromadný sraz někdejších studentů nicméně letos nepořádají. SZŠ a VOZŠ Ostrava se odvolává na původní Ústav pro vzdělávání a výcvik porodních asistentek, jenž byl časem začleněn pod Vyšší sociálně zdravotnickou školu ve Vítkovicích.

Její historie pokračuje založením Dvouleté ošetřovatelské školy v Mariánských Horách v roce 1937 a vznikem Dvouleté ošetřovatelské školy, Vyšší školy pro vzdělávání sociálně zdravotních pracovnic a Odborné školy pro ženská povolání po roce 1945.

„Počátek školního roku 1949/50 znamenal reformu se sloučením všech dřívějších typů těchto škol v nový druh čtyřletých zdravotnických škol ukončených maturitou,“ dodává Foltýnová.

Ostravská „zdravka“ byla v roce 1960 začleněna do městského (pak krajského) ústavu národního zdraví, od roku 1991 má svou právní subjektivitu pod ministerstvem zdravotnictví, v současnosti spadá pod ministerstvo školství a zřizovatelem je kraj.

Kromě historické budovy ve Vítkovicích vyučuje i v dřívějším energetickém učilišti v Mariánských Horách.

Budova zdravotní školy v Ostravě na ul. 1. máje 11Zdroj: Facebook SZŠ A VOŠZ Ostrava