Ve skutečnosti se jedná o zánět červovitého výběžku (appendix vermoformis) slepého střeva, což je výchlipka na jeho konci.

„Pro laickou veřejnost ale stejně apendix zůstane slepým střevem. Budu se toho proto dále držet,“ říká v rozhovoru pro Deník Ondřej Strnadel, chirurg z Městské nemocnice Ostrava.

Operativní odstranění (apendektomie) má dvojí chirurgické řešení – klasický přístup otevřenou cestou, nebo pomocí optiky takzvanou laparoskopickou metodou.

Podívejte se, jak vám v jednotlivých nemocnicích odoperují slepé střevo

Chirurg Ondřej Strnadel potvrdil, že by lidé neměli problémy nebo příznaky zánětu slepého střeva v žádném případě podceňovat. „Pokud se opravdu jedná o zánět slepého střeva, může dojít k jeho prasknutí a rozvoji zánětu pobřišnice.

Pak jde už opravdu o život,“ zdůrazňuje Ondřej Strnadel a jedním dechem dodává: „Prasklý apendix i dnes zabíjí!“

Slepé střevo většina lidí zaměňuje s apendixem a domnívá se, že jde o totéž. Můžete to i nám laikům objasnit?
Slepé střevo je první částí tlustého střeva, je místem, kde se tlusté střevo napojuje na střevo tenké. Apendix je červovitým přívěskem právě slepého střeva. Pro laickou veřejnost ale stejně apendix zůstane slepým střevem. Budu se toho proto v rozhovoru dále držet.

Mnohým z nás apendix kvůli zánětu při operaci odstranili a nijak nás to neomezuje. K čemu jej vůbec máme?
K ničemu. I když i dnes by se jistě našli odborníci, kteří budou zastávat teorie o imunitních a jiných rolích apendixu. Jde o vývojový rudiment, který nás může zle pozlobit.

Fakultní nemocnice v Ostravě.
Fakultní nemocnice Ostrava: porodnická špička v zemi

Jak poznáme, že nám hrozí zánět slepého střeva? Existuje poloha, ve které se lidem před příjezdem sanitky alespoň trochu uleví?
Diagnostika zánětu „slepého střeva“ je i dnes mimořádně těžká a hlavně zrádná. Univerzální návod na odhalení hrozícího nebezpečí není. Spíše se jedná o soubor větších a malých příznaků. Stěhování bolesti z nadbřišku do pravého podbřišku, zvýšený počet bílých krvinek, zvýšená hladina C- reaktivního proteinu, bolest v pravém podbřišku na pohmat a poklep a takhle bych mohl dále uvádět mnoho dalších příznaků, které jen dokumentují obtížnost správné diagnostiky. Úlevová poloha je v předklonu.

Co se stane, když nevyhledáme lékařskou pomoc a myslíme si, že bolesti ustanou?
Pokud se opravdu jedná o zánět „slepého střeva“, může dojít k jeho prasknutí a rozvoji zánětu pobřišnice. Pak jde o opravdu život.

Proč by lidé neměli potíže se slepým střevem podceňovat.
Protože je mohou ohrozit na životě. Prasklý apendix může i dnes zabíjet.

Je pravda, že slepé střevo se dá použít při „opravách“ různých jiných lidských orgánů?
Za určitých okolností lze apendix využít. Ale jen zcela výjimečně a okrajově. Vysvětlení by bylo velice složité a podle mě není pro běžné pacienty vůbec potřebné ani zajímavé.

Pokračování článku čtěte na Deník Klubu:

Co se dozvíte dále?

  • Kolika pacientům jejich lékaři pomohli? Jak dlouho si po zákroku poleželi na lůžku?
  • Jak si ve statistikách stojí nemocnice z vašeho okolí?
  • Zjistíte na unikátních mapách Deníku se 116 nemocnicemi.

Zdroj: Deník