O tom, že úroda bude letos slabší než v loňském mimořádně vydařeném roce, ovocnáři nepochybují. Přestože jsou ve svých prognózách spíše opatrní, uvádějí, že úroda by také letos mohla být slušná. Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík uvedl, že proti loňsku je sice úroda opožděná, ale v porovnání s běžnými lety je vývoj srovnatelný.

„Jahody už se naplno sbírají, sběr třešní je někde v třetině, ještě tři týdny bude minimálně pokračovat. Už příští týden by se na Moravě mohly začít sbírat meruňky. Spíše v Čechách letos úrodě uškodily jarní mrazíky, ovocnáři na Moravě by škody mohli mít jen místně a daleko menší,“ dodal předseda Ovocnářské unie ČR.

Ostravská zahrádkářka Ludmila Müllerová uvedla, že je logické, že po loňské mimořádné úrodě budou některé ovocné stromy takzvaně odpočívat a úroda bude slabší.

„To je tak v přírodě obvyklé. Přesto se mi zdá, že třeba jablka i švestky zatím nevypadají špatně. Ořechy hodně opadaly, jejich kořeny jdou hodně do hloubky, a protože klesá hladina spodní vody, tak jim chybí právě vláha,“ vysvětlila zahrádkářka s tím, že pokud bude nadále panovat současné suché a slunečné počasí s vysokými teplotami, bude o úrodě hodně rozhodovat to, jak pečlivě budou lidé své stromy zalévat. Dalším nebezpečím, které ovoci hrozí, jsou podle ní prudké bouřky a kroupy.

O tom, že loňský mimořádný rok se opakovat nebude, už v současnosti ví i pan Pavel ze Slezské Ostravy, který se na své zahradě stará o dvanáct jabloní, čtyři švestky, tři hrušně, dvě třešně a také ořešák. „Ještě před měsícem to nevypadalo špatně. Pak ale v průběhu dvou nocí opadaly drobné třešně a švestky. Hrušky mi letos nevykvetly vůbec a ořechů mám na stromě tak do stovky. Loni jsem ze stejného stromu sklidil skoro patnáct kilo vlašských ořechů,“ vypočítává pan Pavel.

Nejslibněji podle něj tak letos vypadají jablka. „Těch jsem přitom v loňském superúrodném roce neměl až tolik, co sousedé. Tak si to třeba vynahradí letos,“ dodal zahrádkář.