Za kapky tlumící alergickou reakci Zodac dopláceli rodiče 1,5letého chlapečka okolo osmdesáti korun. Od začátku července ale budou muset z peněženky vytáhnout asi o stovku více. Tento lék je totiž v seznamu těch, které zdravotní pojišťovny přestaly hradit.

„Je mi z toho smutno, protože v tomto případě není levnější alternativa. Ti lidé pro syna lék koupí co jim zbývá jiného, když ho dítě potřebuje?" říká dětská lékařka z Radvanic a Bartovic Eva Schallerová.

Upřesnila, že do těžší situace se nyní dostávají zejména alergici, jejichž choroba je v začátcích a nejsou ještě registrovaní u specialisty coby chroničtí pacienti. „Musejí si zaplatit i promazávadla, která pomáhají při ekzémech, nebo přípravky do koupelí. Na pojišťovnu nejsou ani šetrná projímadla nebo změkčovadla stolice typu Lactulosa či Duphalac, která pomáhají malým dětem při zácpě, a není k nim levnější alternativa," vysvětlila Schallerová.

Novinka se od neděle týká zhruba sto padesáti přípravků pacienti si musejí zaplatit třeba malé balení paralenu, ibalginu nebo třeba zodaku či zyrteku na alergie a dalších volně dostupných léčiv.

Větší, prosím!

Velká balení těchto léků zdravotní pojišťovny hradí dál, chroničtí pacienti tak mají léčbu zajištěnou. Tento fakt přiměl mnohé nemocné s akutními problémy k tomu, že tlačí na doktory, aby jim předepisovali léky ve větším množství, i když je nepotřebují užívat v takových dávkách.

„Asi polovina pacientů mě žádá, abych jim napsala větší balení léků, které hradí zdravotní pojišťovna. Většinou jde o léky na bolesti a pro alergiky," potvrdila ostravská praktická lékařka Růžena Šarišská s tím, že tento problém se netýká jen seniorů, ale také mladých lidí, kteří jsou bez práce a nemají peníze na léky, nemohou si dovolit za ně připlácet ani malé částky.

„Ti, kteří mohli, se předzásobili léky, aby za ně nemuseli hned připlácet. Pacienti žádali především léky na bolest a některá projímadla. Povede to k tomu, že budeme předepisovat větší balení léků, pacienti je přitom třeba nespotřebují a budou je vyhazovat," míní zdravotní sestra v ordinaci praktického lékaře Dagmar Ptáčková.

Velký nápor pacientů v lékárnách, kteří se chtěli léky zásobit, aby za ně v budoucnu nemuseli více platit, potvrdil vedoucí lékárník Městské nemocnice Ostrava Zdeněk Blahuta. „Poslední červnová dekáda byla velmi náročná. Pacienti měli strach, že budou muset za léčiva více připlácet. Přišli si je vyzvednout ve větším množství, než akutně potřebovali. Žádali léky napříč terapeutickými skupinami, hlavně však léky na alergie, proti bolesti a kalciové přípravky," potvrdil Blahuta.

Předseda Okresního sdružení lékárníků Ostrava Martin Vala míní, že jde o bouři ve sklenici vody. „Změny většinou pacienti přijali se stoickým klidem. Sloužil jsem i na pohotovosti, nedošlo na žádné konflikty," konstatoval Vala.

Co už pojišťovny nehradí

* léky a nosní spreje na alergii, sennou rýmu

* oční kapky na zánět spojivek, mast na poranění očí

* léky na podporu paměti a mozkových funkcí

* léky na degenerativní onemocnění kloubů (artróza, artritida), na otoky a pohmožděniny svalů, kloubů a šlach, proti řídnutí kostí

* přípravky na záněty žil

* sirupy a tablety proti kašli a na záněty dýchacích cest

* léky proti bolesti a horečce

* oleje a přísady do koupele na ekzémy či lupénku, krémy na akné, masti a léky na plísňové kožní infekce

* dezinfekce

* léky doplňující vápník, hořčík a další důležité látky

* projímadla, přípravky proti průjmu a plynatosti, léky na pálení žáhy, žaludeční vředy a hemeroidy

* léky na poruchu tvorby žluči, žlučové kameny a jaterní potíže

* přípravky na gynekologické infekce

Zdroj: SÚKL