Hrozí krajským nemocnicím kolaps? Pacienti s covidem zaplňují lůžka
Druhá vlna pandemie stále ne a ne ubrat na síle. Největší nemocnice v Ostravě i celém kraji mají sedmdesát až osmdesát procent lůžek pro pacienty s covidem plných. Chybějí také nakažení zdravotníci, nemocnice proto volají po dobrovolnících.
Ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO) už lůžka pro covidové pacienty zaplnily celou kliniku infekčního lékařství a nemocnice pro tyto účely musela vyčlenit i část kožního, plicního, psychiatrického, kardiovaskulárního či třeba očního oddělení a z pěti jednotek intenzivní péče se staly JIP covidové.
„Aktuálně máme přes 70 procent covidových lůžek obsazených a z dlouhodobého hlediska počet hospitalizovaných covid pozitivních pacientů stále stoupá,“ řekla Deníku mluvčí FNO Petra Petlachová, podle níž však v posledních pár dnech došlo ke zpomalení tohoto nárůstu.
Kapacitu lůžek pro pacienty s covidem navyšuje i Městská nemocnice Ostrava (MNO), v neděli se otevřela další stanice s šestnácti lůžky na chirurgii. Také tam evidují vysokou obsazenost, která dosahuje více než osmdesáti procent. „Strmě také stoupá počet odběrů, v říjnu se blížil ke dvěma stovkám za den. Pro porovnání, na jaře to bylo osmdesát,“ zmínil ředitel Petr Uhlig. Také lůžka na JIP a ARO jsou dosti obsazená, z třiapadesáti je jich volných osmnáct.
Vítkovická nemocnice, kde nyní leží přes čtyřicet nakažených pacientů, aktuálně přijímá další zejména z okolních sociálních zařízení a domovů pro seniory. „Nemocnice má ještě volné kapacity a je schopna přijmout další pacienty s onemocněním Covid-19,“ řekla mluvčí špitálu Radka Miloševská.
Nejsou zdravotníci
S čím však také nemocnice bojují, to je vysoký personální deficit. Mezi nakaženými jsou mnohdy také samotní lékaři či jiný personál.
„Momentálně máme 135 pozitivních zaměstnanců, z toho 12 lékařů, 109 jiného zdravotnického personálu a 14 nezdravotníků,“ popsal aktuální stav šéf MNO Petr Uhlig, podle něhož 26 ze 47 zaměstnanců v karanténě nadále pracuje. I z tohoto důvodu nemocnice není schopna přijímat další pacienty odjinud, lékaři už nyní pracují nad rámec svých úvazků. „Svou práci zvládají se ctí!“
Lékařka: Není to marné
Podle vedoucí lékařky jednoho z tamních covidových oddělení Lenky Koláčkové je však skvělé vidět, že boj lékařů není marný a daří se vracet lidi „zpátky do života“.
„Všichni dělají, co můžou. Říkáme si, že to zvládneme, vzájemně si pomáháme a snažíme se zůstat optimističtí,” popisuje současnou atmosféru v nemocnici lékařka.
U pěti desítek zaměstnanců se nákaza projevila také ve Vítkovické nemocnici a u 237 zaměstnanců ve „fakultce“, do tohoto počtu však FNO řadí i zaměstnance, kteří ošetřuj člena rodiny. Nemocnice proto všemi deseti berou jakékoliv dobrovolníky s odpovídající kvalifikací – od sester přes sanitáře až po laboranty a pomocné pracovníky. „V tuto chvíli ve FNO pracuje 105 dobrovolníků a stále se hlásí další. Nejvíce bychom nyní potřebovali dobrovolníky se vzděláním všeobecná sestra nebo sestra specialistka ARO/JIP,“ volá SOS Petra Petlachová.
Kapacity jsou
Dobrovolníci pomáhají i v MNO, podle ředitele Uhliga jich je 49 – vesměs studentů – a v záloze jsou domlouváni další. Hejtman kraje Ivo Vondrák v této souvislosti připomněl, že kraj má slušnou zásobu lůžek pro pacienty nakažené covidem. K dispozici je vyjma nemocnic také léčebna v Hrabyni a lázně Karlova Studánka, dohromady asi 700 lůžek. Další záloha je pak připravená v Klimkovicích a případně v Lázních Darkov. Klienty postižené koronavirem z domovů seniorů kvůli izolaci sanity vozí zejména do Bílovce a Domova Březiny v Petřvaldu. Připravují se i další místa.