* Zajímavostí z voleb do sněmovny 2010 je určitě strana celým názvem Ježíš je Pán. Nechme se vést Duchem Svatým a ať je Ježíš naším Pánem. Kandidovala pouze v Moravskoslezském kraji, protože na zastoupení v dalších krajích neměla peníze. Zastupoval ji pouze jeden člověk. Jeho identita nebyla zveřejněna, ještě před volbami ale z kandidatury odstoupil. V registru ministerstva vnitra byl jako hlavní koordinátor strany uveden Zdeněk Macura. Na konci roku 2011 byla činnost této strany pozastavena rozsudkem Nejvyššího správního soudu, z důvodu nepředložení výročních finančních zpráv za roky 2007 až 2009.

Jak si v roce 2010 vedli krajští lídři?
(preferenční hlasy):
 
Lubomír Zaorálek (ČSSD)
23 712
Pavel Drobil (ODS)
7744
Kateřina Konečná (KSČM)
7475
Kristýna Kočí (VV)
5689
Pavol Lukša (TOP 09)
3846
Jiří Carbol (KDU-ČSL)
4557
Matej Zachveja (SPOZ)
1216
Jana Bobošíková (Suverenita)
 
6335
Ladislav Vrchovský (SZ)
690

* Poprvé po jednadevadesáti letech se do zákonodárného sboru nedostali zástupci KDU--ČSL.

* Do poslaneckých lavic zasedl po volbách v roce 2010 rekordní počet žen. Celkem se do dvousetčlenného zákonodárného sboru dostalo čtyřiačtyřicet poslankyň. To je nejvíc v historii. O třináct víc než po posledních volbách v roce 2006. Za Moravskoslezský kraj se do dolní komory parlamentu dostalo dvaadvacet poslanců a z nich jednu třetinu tvořily právě ženy.

* Mandát ve volbách 2010 obhájilo jen šestaosmdesát poslanců, což je méně než polovina. Ve sněmovně tak bylo 114 nováčků. Stalo se to i díky tomu, že voliči v těchto volbách využili svého práva dát kandidátovi preferenční hlas. V Moravskoslezském kraji svůj mandát obhájilo deset poslanců. Stálicí je například Kateřina Konečná (KSČM), která mandát získala jak v roce 2002, tak i v roce 2006 a 2010. Na současné kandidátce do předčasných voleb zaujímá čtvrté místo. Stejně je na tom také její stranický kolega Miroslav Opálka, na rozdíl od Konečné je ale na prvním postu kandidátky. Své stálice má také ČSSD. Tou hlavní je Lubomír Zaorálek, který od roku 2002 zastával funkci předsedy poslanecké sněmovny, v roce 2006 ho ale na tomto místě vystřídal Miloslav Vlček. Od té doby byl místopředsedou. To platilo i ve volebním období 2010 až 2013.

* Nejstarším zvoleným poslancem byl lídr TOP 09, Karel Schwarzenberg (narozený v roce 1937), který do předčasných voleb TOP 09 opět povede.

* Nejmladším poslancem je sociální demokrat Adam Rykala (narozený v roce1986). V Moravskoslezském kraji je na kandidátce ČSSD do předčasných voleb na třetím místě.

* Z důvodu neúspěchu ve volbách rezignovali na své funkce předsedové stran: Sociálně demokratické strany Jiří Paroubek, KDU-ČSL Cyril Svoboda a Strany práv občanů Zemanovci Miloš Zeman.

* Počet poslanců za Moravskoslezský kraj se v roce 2010 snížil o pět členů, po volbách v roce 2006 se do dolní komory dostalo osmadvacet poslanců. Mezi nimi byl i nyní odsouzený Petr Wolf. V lednu letošního roku po něm policie vyhlásila pátrání, protože se vyhýbal nástupu do výkonu trestu a nebyl k zastižení ve svém bydlišti. V únoru na něj byl vydán evropský zatýkací rozkaz kvůli podezření, že se skrývá mimo území České republiky. Koncem března byl rozšířen na zatykač mezinárodní. V roce 2010 to bylo o pět méně.

* Týden před volbami do dolní komory parlamentu v roce 2010 zasáhly Moravskoslezský kraj povodně. Některé volební místnosti tak musely být přesunuty do netradičních prostor či vyšších pater budov. Příkladem za všechny je Pudlov. V této městské části Bohumína lidé chodí volit do zdejší základní školy. Kvůli velké vodě ale museli volit v prvním patře.

* Z 23 ostravských obvodů zvítězili sociální demokraté ve třinácti, ODS v devíti a pouze v Martinově skončili nejsilnější političtí rivalové vyrovnaně.

* Z 42 největších měst kraje vyhrála ODS pouze ve dvou v Kravařích na Opavsku a ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku.

* Vítězem voleb v Moravskoslezském kraji v roce 2006 se na celé čáře stali sociální demokraté, druzí byli občanští demokraté a na třetím místě skončili komunisté. V roce 2010 se ale na scéně objevila celá řada nových politických stran, která vítězům z předchozích voleb udělala čáru přes rozpočet (například Věci veřejné, TOP 09 nebo Suverenita Jany Bobošíkové). ČSSD ztratila více než deset procent hlasů a stejně na tom byla v roce 2010 také ODS. Ukázalo se, že své voliče si drží komunisté, kteří oproti volbám v roce 2006 přišli jen o pouhé procento hlasů.

K TÉMATU:

Změnili termín zasedání kvůli poslankyni? Nový Jičín Šestnáct let bývala zasedání zastupitelstev Nového Jičína vždy ve čtvrtky. Změna nastala až po volbách v roce 2010, kdy většinu v zastupitelstvu získala levice se svými přívrženci a termín zasedání se najednou změnil na pondělní. Důvodem, podle mínění opozičních zastupitelů, byla zaručená přítomnost zastupitelky Kateřiny Konečné, jinak též poslankyně za KSČM. To se na prosincovém zasedání v roce 2011 stalo předmětem tvrdé kritiky členů bývalého vedení radnice. „Už to, že jsme změnili pravidla a schůzujeme v pondělí, v úřední den, kdy mají úředníci a vedoucí pracovat a vykonávat svou práci, když bylo zvykem vždy fungovat a zastupitelstva dělat v neúřední dny, je na pováženou. Stejně jako to, že se to musí dělat kvůli vybrané skupině lidí," řekl tehdy bývalý starosta Nového Jičína Ivan Týle (ODS)

Připravili: Martina Koziolová, Lukáš Balabán, Ivan Pavelek a Martin Pleva